Bezdomovci v centru města vadí

, aktualizováno:
Bezdomovci v centru města vadí

Jeho historie se začala psát už pěti stoletími, kdy býval významnou stavbou. Dnes je z něj ruina, do které se stahují lidé bez domova. Protože ale budova stojí téměř v centru města, je to problém. Stěžují si obchodníci i zákazníci sousedních prodejen. Jenže zákon je v tomto případě krátký – objekt vlastní soukromník a ten je povinen si jej zabezpečit. Řeč je o Paláčkově mlýnu na Čechově ulici.

„Již vzhledem k tomu, že dům stojí v bezprostřední blízkosti dětského hřiště, je dost zvláštní, že v takovém stavu v jakém je, nemá nikdo obavy, že se stane nějaký úraz – např. pádem plechu ze střechy apod. Zrovna dnes mě jedna zákaznice v prodejně upozornila, že okýnkem z prodejny vidí močícího opilého muže u dveří toho domu a zda je to běžné. Tyto a podobné dotazy dostávám od zákaznic poměrně často,“ upozornila redakci RP Lenka Tomanová, která v těsné blízkosti provozuje prodejnu s bižuterií a dodává: „Chodí ke mně nakupovat převážně děti - mladé dívky a občas říkají, že mají i strach, když vidí někoho opilého u předmětného domu. Mé stanovisko sdílí i poměrná většina obchodníků v okolí a maminky chodící s dětmi na dětské hřiště.“

Rožnovští strážníci o problému vědí, ale jejich možnosti jsou omezené. „Bývalý Paláčkův mlýn je soukromý objekt, již několikrát opakovaně jsme upozorňovali majitele, aby objekt zabezpečil. Což taky učinil. Bohužel postupem času se vždy nějakým otvorem, oknem dostanou tito lidé bez domova dovnitř,“ sdělil ředitel Městské policie Daniel Vašut.

„Jestli ona dáma vidí z okna, jak některý z těchto lidí bez domova močí na veřejnosti, což může působit jako veřejné pohoršení (o veřejné pohoršení jde podle zákona tehdy, jestliže je jednání vykonáno před více než 2 přítomnými osobami), doporučuji oznámit toto veřejné pohoršení nejlépe na městskou policii, a to ihned. Je třeba ale brát na vědomí, že v takovém případě je nutné, aby oznamovatel v řízení o přestupku vystoupil i jako svědek. Což zase na druhou stranu velký počet osob odmítne,“ nabízí řešení Vašut.

Majitele nemovitosti se nám nepodařilo zkontaktovat.

Historie Paláčkova mlýna sahá až do počátku 16. stol., kdy byl k jeho pohonu vybudován od horního splavu (tehdy panského jezu) derivační kanál (strouha). Mlýn čís. 154 na levém a pila čís. 155 na pravém břehu mlýnského náhonu byly původně majetkem společnosti Hraběte Rudolfa z Kinských, Michala Barabáše, Martina Billa a Leonarda Dresslera. Mlýn 31. 5. 1919 koupili Vincenc Paláček, mlynář v Bernaticích, a pan Eustach Paláček, poručík v Novém Jičíně, od paní Kamily Řihákové. Paláčkův mlýn byl v provozu ještě v polovině 20. stol. Po roce 2000 byl učiněn pokus o jeho oživení. Objekt je v současnosti devastován lidskými i přírodními živly.