Co s rožnovským kinem? Zbourat, rekonstruovat, přestěhovat, zavřít?

, aktualizováno:

Ekonomika města je i přes skutečnost, že je zatížena stomilionovým úvěrem, zdravá. Žádné velké investice si ale město dovolit nemůže. I proto pomalu jeho vedení opouští od myšlenky, že kino zbourá a místo něj vybuduje víceúčelové kulturní centrum za více než sto milionů korun. I přes to, že by se podobný projekt realizoval z dotací, by spoluúčast města byla pravděpodobně v řádu desítek milionů.

„Megalomanské vize už jsme opustili, protože reálně víme, že na takovou částku peněz si nemůžeme sáhnout," připouští starostka města Markéta Blinková (ODS) a dodává: „Neustále jsou otevřené výzvy na zateplení a výměny oken, střech apod. Proto jsme se rozhodli přihlásit do výzvy a začneme postupně opravovat plášť, střechu, dojde na elektroinstalaci, dojde na sociální zařízení."

 

Krůček po krůčku

Kino prošlo poslední větší rekonstrukcí v polovině 70. let a jeho stav je tak nevyhovující. Nejkritičtějším místem je asi střecha nad vestibulem, která volá po rekonstrukci. „Výměnu by potřebovaly i rozvody elektřiny a vody. A časté jsou i problémy s odpady. Diváci také pociťují nepohodlí v sále, protože sedačky jsou poměrně nepohodlné a návštěvníkům kina znepříjemňují sledování filmů," je si problémů vědom vedoucí kina Pavel Jakubík.

„Už několik let se dalo tušit, že na zcela nový areál kina prostě peníze sehnat nepůjdou. To, jestli postupné opravy budou lepší cestou, si ale nejsem jistý, protože nám doposud nikdo nepředložil, jestli půjde opravdu jen o opravy, nebo i o aspoň částečnou změnu plochy, podoby a dispozice. S tím samozřejmě souvisí i požadovaná výše financí, které si opravy vyžádají. Nerad bych se opět dožil situace, kdy se sliby o možných budoucích dotacích pro kino stanou stejnými jako nenaplněné sliby o desítkách miliónů dotací na zastřešení zimního stadionu, který se navíc stane multifunkční koncertní halou," upozornil Petr Jelínek (Strana zelených).

Kromě výstavby zcela nového kulturního centra mělo město ještě záložní variantu. S Povážskou Bystricou vyjednalo, že podá žádost o dotaci na zrcadlový projekt. V obou městech tak měla vyrůst prakticky stejná zařízení. „Na zrcadlový projekt dost omezili finance. V Povážské Bystrici navíc neměli úplně adekvátní lokalitu, která by se dala srovnat s tou naší," prozradila starostka důvody, proč i tato vize ztroskotala a doplnila: „Nejsnazší cesta je nyní opravdu jít na výzvy na zateplení a postupně opravovat."

„I když je to pro Rožnov cesta méně elegantní, může být pro Rožnov funkční. Osobně jsem rád, že město upustilo od další megalomanské stavby a své záměry poupravilo tak, aby více odpovídaly realitě Rožnova jako malého města," sdělil Karel Gardaš (Zdravý Rožnov).

 

Kino do muzea

Někteří zastupitelé nastiňují další možné varianty. „Pro Rožnov je rekonstrukce kina finanční luxus, který si nemůžeme dovolit. Abychom o filmová představení nepřišli, zejména školní a dětská představení, mohla by se využívat Janíkova stodola, která má zázemí i pro divadelní představení. Tím by se mohly opustit i prostory Společenského domu, za které musíme platit paušální nájem," řekla Drahomíra Koňaříková (VV).

Stejného názoru je i další zastupitelka. „Je nepochopitelné, že již tato spolupráce nevznikla. Domnívám se, že je oboustranně výhodná. Jiné město s takovou možností, atraktivitou by již toho dávno využilo," nechala se slyšet Libuše Rousová (SNK ED), podle které by měla vzniknout analýza, zdali má vůbec existence kina ve městě ještě smysl.

„Doufám a očekávám, že ještě před možnou generální opravou kina nám bude předložena analýza udržitelnosti a efektivnosti investice, vývoj návštěvnosti a předpověď stability v čase," přidal se Petr Jelínek.

 

Rožnov bez kina?

Vedení města v loňském roce investovalo do digitalizace kina dva miliony korun. I proto zřejmě není otázka úplného zavření kina aktuální. „Rožnov je městem kultury, takže návštěvníci kina si opravy zaslouží i navzdory tomu, že kino bude vždy ztrátovou záležitostí," je smířena starostka.

„Pokud po důsledné analýze bude třeba do provozu řezat, pak je možné začít s omezováním nejméně navštěvovaných dní v době mimo hlavní turistickou sezónu. Tady prostor určitě je a nemusí to být ani příliš bolestivé," myslí si Gardaš.

„Právě nabídka kulturního a společenského vyžití je to, co z Rožnova dělá centrum mikroregionu. A kino Panorama je jedním z míst, které takovou možnost nabízí každý den. Město jako je Rožnov pod Radhoštěm musí mít kino a věřím, že zde kino bude fungovat i nadále. Zvládli jsme již přechod na digitální projekci a dále obyvatelům města nabízíme filmy. Věřím tedy, že zvládneme i rekonstrukci budovy a budeme v tom pokračovat i nadále," uzavřel Jakubík.