Čtenáři Rožnovského prostoru by do sněmovny poslali hned 10 stran

, aktualizováno:
Čtenáři Rožnovského prostoru by do sněmovny poslali hned 10 stran

Zřejmě velmi komplikované debaty o složení koalice by čekaly potencionálního premiéra, pokud by o složení budoucí poslanecké sněmovny rozhodovali pouze čtenáři Rožnovského prostoru. Ti by totiž hned 10 uskupením dali šanci rozdělit si poslanecká křesla.

Anketa na nereprezentativním vzorku 328 hlasujících probíhala zhruba měsíc na webu Rožnovského prostoru. Jeho čtenáři podle výsledku touží poměrně po razantních změnách. Na prvních třech místech totiž skončily strany, které v poslanecké sněmovně v končícím volebním období neměly své zástupce. Čtenáře k dnešnímu dni nejvíce přesvědčilo hnutí Andreje Babiše ANO (18%), v těsném závěsu za ním se umístila Strana svobodných občanů (17%) a Strana zelených (16%). Nejlépe z parlamentních stran skončila u čtenářů TOP 09 (13%).

Ostatní uskupení už měla podstatně menší důvěru. Shodně sedm procent obdržela ODS a Úsvit Tomia Okamury, po šesti procentech si rozdělili ČSSD, KSČM a Piráti. Do sněmovny by ještě těsně proklouzla KDU-ČSL s pěti procenty hlasů. Zbývající strany nedosáhly ani na 3%, která subjektům zaručují alespoň státní příspěvek.

Ve sněmovně podle čtenářů by v žádném případě nevznikla levicová vláda ČSSD a KSČM, která je velmi pravděpodobná po skutečných volbách. Obě strany by ve sněmovně měly jen 9 poslanců. Jako nejpravděpodobnější by se jevila středopravá koalice ANO (39 poslanců), KDU-ČSL (9), ODS (13), Strana zelených (33) a TOP 09 (27) se 121 křesly. Současná rétorika a postoje představitelů Svobodných (36 poslanců), Úsvitu (15) a Pirátů (10) nevypovídají o jejich ochotě vstupovat do vlády.

Koaliční vláda postavená na 121 poslancích se zdá být dobrým základem, ale zůstává otázkou, jak stabilní by vláda složená z pěti různorodých uskupení ve skutečnosti byla.