Do výběrových komisí se na některé zastupitele zapomíná

, aktualizováno:

Výběrové komise, komise pro otevírání obálek a hodnotící komise patří ke klíčovým institutům každé veřejné zakázky. Jejími členy bývají i zastupitelé města. Někteří opoziční zastupitelé si ale stěžují, že do podobných komisí pozvánky nedostávají.

„Součástí podání na projednávání v Radě města ke každé veřejné zakázce je návrh příslušného předkladatele podání na sestavení komise pro otevírání obálek a hodnocení zakázky. V komisi je vždy zastoupen pracovník příslušného odboru, který zakázku chystá. Zpravidla bývá předsedou komise někdo z užšího vedení města a je velmi běžné, že do komisí jsou zváni také členové zastupitelstva ať už z opozice či koalice,“ nastínila skladbu komisí starostka města Markéta Blinková (ODS).

Kompletní proces zakázky je zveřejňován na webu města od zadávací dokumentace, přes výběrové řízení až po smlouvu s vítězným uchazečem. Samotné obsazování komisí opozičními zastupiteli přispívá k vyšší transparentnosti výběrových řízení. „Když se jedná o ekonomické záležitosti, například o úvěr, dostává možnost Jaroslav Kučera (KSČM), který je ekonom. Petr Jelínek (Strana zelených) bývá také často členem těchto komisí. Pokud jde o programy životního prostředí, je oslovován František Šulgan (Strana zelených),“ vyjmenovala Blinková opoziční zastupitele, kteří jsou zváni do těchto orgánů.

Odstrčeni se v tomto směru cítí členové dalších stran, které působí v opozici. „Až na výjimky vůbec nemám ponětí, kdo v těch „nestranných“ komisích sedí. Bakalářka Blinková se svými poslušnými radními si do komis dosazuje loajální lidi a ne ty, kteří se moc ptají,“ má jasno Ivo Jelínek (SNK ED), podle kterého tak neexistuje dostatečná kontrola nad transparentním hodnocením jednotlivých zakázek a řízení. Jde podle něj o charakteristický rys celé Nečasovy vlády, nikoli jen Rožnova.

„Bohužel za Věci veřejné s obsazováním spokojen vůbec nejsem. Kontrola právě z opozice by měla být, aby vše bylo legitimní. Od toho opozice je, aby kontrolovala správnost a transparentnost,“ přisadil si Radim Janča, jehož strana rovněž nebývá do komisí nominována.

„V podstatě jako opozice nejsme zváni ani informováni o této práci, tudíž nelze hovořit o žádné kontrole. Co je upečeno, to je hotovo,“ shrnula postoj opozičních stran Libuše Rousová (SNK ED).

Rozdílná situace panuje u elektronických veřejných soutěží. Tam komisí není potřeba. Město takto na komoditní burze vysoutěžilo dodávku elektrické energie.