Libušín na Pustevnách vážně poničil požár

, aktualizováno:
Libušín na Pustevnách vážně poničil požár
 _MG_1437.jpg_MG_1443.jpg_MG_1503.jpg_MG_1632.jpgp20792-2.jpgp20793-2.jpgp20794-2.jpgp20795-2.jpgp20796-2.jpgp20797-2.jpgp20798-2.jpgp20799-2.jpgp20800-2.jpgp20801-2.jpgp20802-2.jpg

 

Požár restaurace Libušín byl oznámen krátce po půlnoci v pondělí 3. března. Na místě jako první zasahovali hasiči z Rožnova pod Radhoštěm. Na místě byl vyhlášen druhý a po chvíli i třetí stupeň požárního poplachu. Na místo se jely sbory profesionálních i dobrovolných hasičů ze širokého okolí.

Hasiči během hašení vynesli z objektu několik propan-butanových lahví. Krátce na to se zbortil střešní konstrukce historického objektu. Kolem třetí hodiny ráno se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu. To už na místě bylo více jak sedm desítek hasičů. Někteří z nich zůstali na místě do rána.

"Příčina požáru a celkový rozsah škod jsou zatím předmětem šetření. Škody jsou nevyčíslitelné, odhadujeme v řádech desítek miliónů. Požár zachvátil především pravou část, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Levá část objektu – Stará Pustevna, je na tom o poznání lépe. Objekt byl provozován externím nájemcem, se kterým byla uzavřena řádná nájemní smlouva na provoz Libušína i vedle stojícího ubytovacího zařízení, Maměnky. Objekt Maměnky je požárem nezasažen. V nejbližších dnech bude vyhlášená veřejná sbírka na rekonstrukci objektu. Muzeum udělá vše proto, aby tento architektonický skvost byl opět uveden do provozu", uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Starostku Rožnova Markétu Blinkovou probudili krajští hasiči ve tři hodiny ráno. „Jako starostku obce s rozšířenou působností mne informovali o požáru a také požádali o zajištění jídla a pití pro zasahující hasiče. Samozřejmě jsme se na Pustevny hned vydali, o vše potřebné pro zasahující hasiče se již mezitím postarali představitelé okolních obcí. Podruhé jsem se k Libušínu vydala dnes dopoledne a nevím, který pohled je smutnější. Zda ten na noční oheň nebo pohled na to, co požár způsobil. Společně s ředitelem Valašského muzea v přírodě Jindřichem Ondrušem jsme se dohodli na úterním zasedání vedení muzea s představiteli všech obcí mikroregionu na obou stranách radhošťského hřebene tak, bychom mohli začít připravovat další kroky, především vyhlášení veřejné sbírky na obnovu této historické památky. Jsme přesvědčená, že nejen pro obyvatele Valašska jsou Pustevny a Jurkovičovy objekty na nich podobnou srdeční záležitostí, jako je například pro obyvatele naší země Národní divadlo," řekla starostka Rožnova Markéta Blinková.

Secesní Libušín vznikl podle návrhu Dušana Sama Jurkoviče a slavnostně otevřen byl v roce 1899. Interiér je vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapler. K unikátům interiéru patří tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Ke stolům patřilo sto vyřezávaných židlí. Libušín je podle odborníků vůbec nejcennějším dílem, které Jurkovič navrhl.

V roce 1995 prošel Libušín rekonstrukcí. Libušín je národní kulturní památkou a je ve správě Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm.

Číslo konta na obnovu Libušína: 107-6978880207/0100