Invaze18.cz – happening k srpnovým událostem roku 1968

, aktualizováno:

Celorepubliková akce „Vyrob si svého okupanta" vyzývá hravou formou k připomínce srpnových událostí roku 1968. Lidé mají možnost si již od července z webu invaze18.cz stáhnout komiksovou vystřihovánku okupačních vojáčků Jana Pomykače, slepit si ji a na špejli v den výročí umístit na libovolné místo. Jestli to bude do květináče s muškáty za oknem nebo na trávník na náměstí záleží na každém. Vojáčky v prostoru pak vyfotí nebo natočí a budou je sdílet na sociálních sítích s hashtagem #invaze18. Organizátoři vyzvali k spolupráci spolky, knihovny i jednotlivce v dalších městech v ČR.

„V den výročí budeme ‚okupovat' města v České republice papírovými vojáčky. Tímto happeningem chceme společně upozornit na ztrátu historické paměti i jiné současné ‚okupace'. K projektu se již přidali aktivní lidé z osmatřiceti míst [13. 8. 2018, aktuální počet na invaze18.cz], zakládají si lokální facebookové události invaze18 a pořádají také vlastní připomínkové akce," upřesnil Honza Petružela ze spolku Fujaré, z. s.

V Rožnově pod Radhoštěm budou od rána 21. srpna na náměstí a u městské knihovny připraveny interaktivní instalace, jejichž konkrétní podobu organizátoři zatím tají. Večer od 21.00 h proběhne u Hudebního altánu v parku pietní happening, který upozorní na 137 obětí, které si invaze do konce roku 1968 vyžádala. Většina z nich zemřela v srpnu a do poloviny září 1968. V prvních týdnech okupanti zastřelili více než padesát lidí, další byli sraženi nebo přejeti obrněnými vozidly a tanky. Největší ztráty byly po střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem v okolí budovy Československého rozhlasu v Praze.

„Kolik jmen těchto obětí je dnes v obecném povědomí?" ptá se organizátor Honza Petružela. Organizátoři v Rožnově promítnou také koláž Karla Čtveráčka ze snímků Josefa Koudelky, jehož zachycení invaze v Praze se později stalo symbolem tehdejších událostí.

V souvislosti s výročím připravila městská knihovna soutěž pro děti „Povídejme si 68". Předávání vzpomínek a povídání si o „velkých" dějinných událostech i těch malých rodinných upevňuje a prohlubuje vztahy mezi rodinnými příslušníky. Děti mají za úkol se zeptat svých prarodičů, co dělali a kde byli 21. srpna 1968, vzpomínky můžou zaznamenat písemně, namalovat nebo natočit na video. Vše mají odevzdat v knihovně do konce prázdnin. Nejvydařenější díla budou odměněna dortem. Vybrané záznamy budou součástí tzv. milého tisku, který knihovna připravuje společně s aktivními seniory sdružujícími se v knihovně pod hlavičkou „Město v mé paměti". Milý tisk ohlížející se za srpnovými událostmi 1968 vyjde v říjnu během Týdne knihoven.