Město do provozu zimáku napumpuje pět milionů ročně

, aktualizováno:
Město do provozu zimáku napumpuje pět milionů ročně

Zastupitelé svým schválením zavázali město na dobu patnácti let přispívat na provoz zimního stadionu. Na nájemné, energie a osobní náklady tak půjde z rozpočtu města každým rokem částka kolem pěti milionů korun jako dotace občanskému sdružení Hockey Club Rožnov (HC), které si stadion „pronajímá“. HC ale peníze neuvidí, ty půjdou z radniční kasy rovnou do městské společnosti Komerční domy, která v tomto vztahu vystupuje jako nájemce. Někteří zastupitelé to vnímají jako protěžování jednoho občanského sdružení na úkor ostatních.

Schvalování nájemní smlouvy se dostalo na pořad dne ve chvíli, kdy finanční výbor v loňském roce zjistil, že předchozí způsob provozování zimního stadionu byl pro město ztrátový. O tom, že tento model bude výhodnější, ale nebyli zdaleka přesvědčeni všichni zastupitelé.

„V nástupnické organizaci ČSTV nyní probíhají jednání. Podle našich informací by tělovýchovným zařízením mohly být poskytovány statisícové dotace. Na tyto peníze ale dosáhne pouze ten, kdo stadion provozuje a nemůže to být obchodní společnost, což Komerční domy jsou. Obdobná situace je u investičních dotací. Tam je ale podmínkou, že provozovatel musí být vlastníkem sportovního zařízení, anebo jej mít v dlouhodobém nájmu,“ vysvětlil hlavní důvody volby tohoto modelu místostarosta Václav Mikušek (KDU-ČSL) s tím, že stadion se v nejbližších letech nevyhne investici do zastaralé strojovny.

Není tajemstvím, že někteří zastupitelé se k zimnímu stadionu od začátku staví negativisticky. „Pro tuhle černou díru už nikdy nezvednu ani prst, natož celou ruku,“ poznamenal například František Šulgan (Strana zelených).

„Dotace na provoz zimního stadionu v této výši je neuvěřitelná,“ předeslal Miroslav Malchar (Věci veřejné) a dodal: „Dokážu si představit, že hokejovému klubu pronajmeme plochu za korunu na rok. Dotaci na nájemné v celkové částce nějakých 17 milionů vnímám pouze jako injekci společnosti Komerční domy, která má vydělávat městu finance.“

Karel Gardaš (Zdravý Rožnov) zase kroutil hlavou nad zázračným ekonomickým uzdravením města. To před několika měsíci bylo v tak špatné finanční situaci, že si muselo vzít optimalizační úvěr v částce převyšující sto milionů korun. Nyní přitom nemá problém se na 15 let zavázat platit HC 5 milionů korun. „HC je občanské sdružení. Co ostatní sdružení? Iskérka. Kamarád. Nedochází tady náhodou k nějakému protěžování? HC má dostat 5 milionů na provoz, přitom z grantového systému jako největší žadatel už dostalo 160 tisíc a nikdo se nad tím nepozastavuje,“ podotkl Gardaš.

Podle vedení města ale smlouva nemusí nutně trvat celých patnáct let. Ve smlouvě totiž stojí, že podmínkou jejího dodržení je získání dotace na rekonstrukci technologie chlazení. V opačném případě bude smlouva v roce 2015 vypovězena. „Stadion můžeme buď zavřít, nebo ho provozovat. A nedělejme si iluze, že nás to nebude stát hodně peněz. O tom jsme měli uvažovat před zastřešením. Teď už je pozdě brečet nad rozlitou polévkou,“ odmítnul veškerou kritiku Mikušek.