Mezinárodní hudební festival oslaví lidský hlas

, aktualizováno:

Fujaré, z. s. pořádá v sobotu 2. září 2017 první ročník mezinárodního hudebního festivalu lidského hlasu – Hlasy. Jednodenní festivalová událost v amfiteátru na Stráni Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představí domácí i zahraniční sólisty, sbory a hudební skupiny nejrůznějších žánrů – folk, folklór, worlmusic, alternativa –, které spojuje unikátní hlasový projev. Hlavní festivalový program doplňuje dvoudenní hlasová dílna s Ivou Bittovou.

Na festivalu vystoupí:

Iva Bittová (CZ) & Vladimír Václavek (Brno, CZ) – worldmusic, alternativa

Fismoll (Poznań, PL) – folk, sólista

Banda & Trnki (Bratislava/Bánská Bystrica, SK) – folklór, sbor

Klára Blažková (Rožnov p. R., CZ) & Ensemble Flair (CZ) & Pěvecká skupina Kotár (Vsetín, CZ) – worldmusic

Hlasoplet (Plzeň, CZ) – vokální kvintet

Specifikem dramaturgie festivalu, který se uskuteční v malebném, dřevěném amfiteátru Valašského muzea v přírodě na sklonku léta, je výběr účinkujících – sólistů, sborů, hudební skupin – postavený na jedinečnosti jejich hlasového projevu. Vystoupení umělců tak může jít napříč žánry a udržet si spojující linku lidského hlasu jako „nejdokonalejšího hudebního nástroje". V žánrově pestrém programu proto zazní hlasy mužské i ženské, sólové i sborové, z domácího Valašska i z celé České republiky, ale i z Polska a Slovenska. Festival se chce svou specifickou dramaturgií zapojit do hudebních tradic regiónu a vytvořit kulturní událost nejen na regionální festivalové mapě.

Součástí festivalu je dvoudenní hlasová dílna  s Ivou Bittovou, jejíž účastníci krátce vystoupí i v hlavním festivalovém programu. Iva Bittová je zároveň patronkou festivalu.

Festival je součástí Valašského roku, hlavní dramaturgické linie Valašského muzea v přírodě, které je partnerem festivalu.

Festival je financovaný z veřejných grantů a dotací, darů a sponzorských příspěvků a vlastního vkladu pořádajícího spolku Fujaré, z. s.


Autor: