Na Valašsku se rozhoří svatojánské ohně

, aktualizováno:

Znovuobnovenou tradici pálení svatojánských ohňů v předvečer svátku svatého Jana Křtitele dodrží řada dobrovolníků a organizací také v letošním roce. Pracovníci společnosti Městské lesy Rožnov připravili společně s Maticí Radhošťskou na Radhošti vatru, která se dle tradice rozhoří jako první úderem 21,00 hodin.

„Následovat by měly ohně v Malé Bystřici na Santově, ve Valašské Bystřici v Búřově a Polomci, ve Velké Lhotě u Malíků, v Hutisku-Solanci na Zákopčí u Jurků a v Poskle u Slováků, ve Stříteži (Vrchovina), ve Vidči (Zuberský kopec) nebo na hřebeni Javorníků u hotelů Portáš a Kohútka," uvedl jednatel rožnovských městských lesů Rostislav Polášek. „Konkrétně na Radhošti je pak na 22,30 v Kapli sv. Cyrila a Metoděje připraven koncert pěveckého sboru Rožnovští ogaři," doplnil Polášek.

Pálení svatojánských ohňů je typickým fenoménem svatojánské noci. Vatry, zapalované na nejvyšších místech v krajině, symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží a na některých místech se také dříve z kopců pouštěly hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce.

V minulosti hořívala na kopcích v okolí Radhoště téměř třicítka ohňů.


Autor: