Na Valašsku se rozhoří svatojánské ohně

, aktualizováno:

Znovuobnovenou tradici pálení svatojánských ohňů v předvečer svátku svatého Jana Křtitele dodrží řada dobrovolníků a organizací také v letošním roce. Pracovníci společnosti Městské lesy Rožnov připravili společně s Maticí Radhošťskou na Radhošti vatru, která se dle tradice rozhoří jako první úderem 21,15-21,30 hodin.
Součástí letošních svatojánských ohňů na Radhošti je také dobová rekonstrukce návštěvy Presidenta Osvoboditele. T.G.Masaryk přjel na svatojánské ohně na Radhošť v roce 1928. Součástí programu, který je pro tuto událost připraven, je mimo jiné znovuodhalení pamětní desky při příležitosti této návštěvy a také koncert Zašovského chrámového sboru, cimbálové muziky Javořina a zpěváka Františka Segrada.

„Po zapálení svatojánského ohně na Radhošti by měly následovat ohně v Malé Bystřici na Santově, ve Valašské Bystřici v Búřově, Polomci, Jaseníkách a Kyčeře, ve Velké Lhotě u Malíků, v Hutisku-Solanci na Zákopčí u Jurků a v Poskle u Slováků, ve Stříteži (Vrchovina), ve Vidči (Zuberský kopec), v Karolince (Ski areál Karolinka) nebo na hřebeni Javorníků u hotelu Portáš a hotelu Kohútka. Tyto ohně pak doplní ještě vatry ve Valašském Meziříčí (Juřinka „U Vodojemu" a v na chatě Mír v Rožnově p.R.," uvedl jednatel rožnovských městských lesů Rostislav Polášek..

Pálení svatojánských ohňů je typickým fenoménem svatojánské noci. Vatry, zapalované na nejvyšších místech v krajině, symbolicky představují slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují, zapalují se v nich košťata, kterými se pak krouží a na některých místech se také dříve z kopců pouštěly hořící kola či sudy, symbolizující putující slunce.
V minulosti hořívala na kopcích v okolí Radhoště téměř třicítka ohňů.


Autor: