Názor: Duhové klenoty hmyzí říše

, autor:
Duhové klenoty hmyzí říše

Nad pláštěm z blankytu létá vážka, oči má složené z Božích dechů, tep srdce zaniká v tichu vodních světů……

 

Stojíte nohama v teplých vodách mokřadu a kolem vás se prohání „stíhačky přírody“. Jejich barvy se v rychlosti mění a spolu vytvářejí vzájemný, propletený prstenec. Člověk se probudí až ve chvíli, kdy kamarád Jarda zavolá : „Mám ji, paráda, šídlo bažinné….“. Hledám ho ve vysokém porostu rákosu a když se potkáme, cvakám snímek za snímkem. Sám nevím, co mě na těchto tvorech začalo fascinovat, ale vím, komu jsem za to vděčný.

 

Vážky jsou prastarou a nápadnou skupinou hmyzu. Jsou nenahraditelným článkem vyváženého ekosystému. Snad každý z nás si všiml těchto nádherných živočichů, kteří v paprscích slunečního svitu předvádějí své letecké umění. V ČR je v současné době evidováno okolo 70 druhů vážek a většina z nich je na seznamu ohrožených druhů. Můžete se s nimi setkat nejčastěji v blízkosti mokřadů, řek, potůčků nebo vodních nádrží. Ohroženy jsou např. vysoušením mokřadů, regulacemi vodních toků, nebo nadměrným používáním chemie v zemědělství. Pomoci jim můžeme budováním nových tůní a zachováním břehových porostů. ČSOP Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm  provádí  výzkum a mapování vážek na Valašsku a při této činnosti i osvětu veřejnosti.

 

Krásná a jedinečná je příroda Beskyd. Máme povinnost ji zachovat i pro budoucí generace.

 

Michal Šulgan

pedagog volného času

SVČ Rožnov pod Radhoštěm


Autor: Michal Šulgan

Dobrý den, jsem ochránce přírody z Rožnova pod Radhoštěm, pedagog volného času se zaměřením na zážitkovou pedagogiku, lektor EVVO, předseda Českého svazu ochránců přírody Radhošť a fotograf přírody, ve svých článcích bych chtěl přiblížit krásy a hodnotu přírody v Rožnově a poukázat na její divokost a jedinečnost