Názor: Hazardéři s dotacemi

, aktualizováno: , autor:
Hazardéři s dotacemi

Olomouc (ČTK) - V kancelářích dotačního úřadu Regionálního operačního programu Střední Morava v Olomouci a Zlíně dnes několik hodin zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Důvod zásahu policie nezveřejnila.

Pracovat s evropskými dotacemi a fondy přestává být legrace. Mohlo by se zdát, že co regionální operační program, to korupční kauza. Po chvilce hledání najdete totiž toto:

 

ROP Severozápad – kauza se táhne od roku 2011, více různých obvinění,
ROP Jihozápad – 2 odsouzení, neoprávněné vyplácení dotací,
ROP Střední Čechy – kauza Rath (souvisela s evropskými dotacemi, nevím přesně, zda přímo z ROP),
ROP Moravskoslezsko – neoprávněné vyplácení dotací,
ROP Severovýchod – Odstoupení hejtmana Půty kvůli korupci při rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény (příhodné jméno, zdá se).

 

Nově se do seznamu přidává i ROP Střední Morava, kde zatím detaily nejsou. Zbývají nám tedy jeden „čistý“ ROP – Jihovýchod.

 

Není to samozřejmě jen český (či moravský a slezský) problém. Ve ŠpanělskuRumunsku, Bulharsku se také hlásí. Jak Evropská unie zkorumpovala východní Evropu? Zdá se, že dost, bohužel. Myslím, že drtivá většina lidí se shodne na tom, že peníze z evropských fondů končí často na naprosto nevhodných místech, v šílených projektech a podporujících místní „kmotry“ a likvidují konkurenční prostředí.

 

Myslím, že zásadní faktory, proč je v evropských fondech (i jinde) tolik korupce a neefektivity, jsou tyto dva:

  • množství přerozdělovaných peněz,
  • centralizace.

 

Svobodní nejčastěji řeší faktor peněz. Nerad bych ale zapomínal na centralizaci, a proto se jí budu brzy věnovat.


Autor: Tomáš Pajonk

Jednatel a vývojář v SolverTech s.r.o., optimalizuji dopravu. Ve volném čase vysvětluji spolubližním, že méně státu = více svobody a prosperity pro nás všechny.

Štítky: dotace, eu, korupce, rop