Názor: Jak se dělá informace

, aktualizováno: , autor:
Jak se dělá informace

Stavební zákon ukládá v některých případech, aby na místě stavby visela informace o probíhajícím řízení a termínu veřejného projednání. Zákon to myslí dobře, ale...

Ve skutečnosti se taková informace dá na místě vyvěsit tak, že si jí nikdo nevšimne. Možná by to mohla být hra zajimavější než geocaching - nejděte informaci na místě stavby. Šanci máte pouze tehdy, když z úřední desky už víte, že nějaké řízení probíhá, a jdete tedy důkladně prohledat lokalitu. Zákony v této zemi jako by stále ještě očekávaly, že lidé budou plnit ducha zákona, tedy že informace na místě stavby upozorní sousedy, že by se měli začít zajímat o to, co se v jejich sousedství chystá. 

Pokud informaci vyvěšujete na základě povinnosti vyplývající ze zákona, vyvěsíte ji za mřížemi špinavého okna na zkroucených papírech (jako Kaufland na Meziříčské ulici), nebo ji natisknete na velmi malé papíry (jako Městský úřad a na elektronické úřední desce ji schováte do pdf, které je třeba rozkliknout), rozhodně nesáhnete do šuplíku po zvýrazňovači, kterým byste připsali nadpis, aby každému bylo jasné, o co jde. Už vůbec nebudete tisknout nějaké papíry navíc - například kratičkou úvodní informaci. Proč taky, zákon vám to neukládá. Zákon vám ukládá vyvěsit informaci na místě.

Pokud jste ale občanské sdružení, pak možná cítíte povinnost skutečně informovat lidi, ikdyž vám ji nikdo neuložil. Uvědomujete si totiž, že v této zemi systém záměrně vylučuje účastníky řízení tím, že nezaručuje snadný přístup k informacím a umožňuje je informovat pouze prostřednictvím úřední desky. Takže si vezmete tu informaci z úřední desky, připíšte úvodní odstaveček o tom, co se děje, přidáte odkaz na web (který jste sami vyrobili), kde lze najít informace. Přehledně si ty papírky rozložíte na tabuli, kterou laskavě zapůjčil kolega, důkladně přilepíte, olemujete kontrastní páskou, aby si lidi všimli. Za pár dní dorazí podzim a vy si celý proces zopakujete znovu, protože vám celá krásná tabule navlhla.

Jenže u té vaší tabule se zastavují lidi a za to vám to stojí.

Pokud jste tedy ještě nepotkali naši informační tabuli:

 

Probíhá územní řízení o umístění stavby obchodního domu Kaufland, několika dalších věcí a okružní křižovatky. Podle zákona má kdokoliv právo se ke stavbě vyjádřit - napsat připomínky. Můžete to udělat i VY! (Návod najdete na webu www.nekauflanduvsousedstvi.webnode.cz)

Kromě toho má několik lidí větší práva - jsou přímo účastníky řízení a mohou podat námitky. Nikdo jim ale nenapsal, visí to na úřední desce.

Účastníky řízení jsou: Zdravý Rožnov - občanské sdružení, Hnutí DUHA, ČSOP Radhošť, Za zdravé životní prostředí v Rožnově pod Radhoštěm, OMV, Správa železniční dopravní cesty, Z-holding, Jan Vomočil, Radmila Drozdová, Pavel Zeť, ŘSD, Eva Klestilová, Ladislav Koňař, Anna Koňařová, Věra Simperová, Ing. Petr Janík, Jiřina Rožnovjáková, Anna Šimurdová, Lidl Česká republika, Billa Reality, Stavební bytové družstvo Rožnov, Anežka Gabrileová, Karel Kempný, Danuše Vítková, Ing. Věra Petríková, Anastázie Třetinová, Ludovít Kopecký, Eva Kopecká, Miroslava Palmannová, Jan Hrubeš, Antonie Říhová, Libor Macháň, Zdenek Maleňák, Richard Plešek, Miroslav Krupík, Miroslav Pavelka, Zdeňka Fuksová, Miroslav petr, Josef Divín, Marie Divínová, Martin Labanc, Adriana Dobešová, Jaroslav Dobeš, Lukáš, Hás, Mgr. Ivo Koláček, Dalimil Čech, Pavla Vašková, Leoš Marek, Jen Sekanina, Daniela Janoušková, EP Rožnov, KOVOMAX, Pavel Majer, Eva Majerová, Šárka Adámková, Petr Babiš, Luděk Bárta, Pavlína Bártková, Josef Bazel, Jiří Čadecký, Zdenka Dořičáková, Dagmar Drdová, Jiří Drozd, Jana Drozdová, Mohamed Gaballa, Ivo Geppert, Eva Hlisníkovská, Jaroslav Hlisníkovský, Antonín Horešovský, Imrich Horváth, Sylva Horváthová, Pavel Jakeš, Marta Jurčová, Karel Kolář, Vladimír Kotek, Jaroslava Kotková, Radek Kovář, Hana Kovářová, Jaroslav Křiva, Alena Křivová, Petr Kučera, Hana Kučerová, Vladimír Mroček, Miroslav Novosad, Rostislav Obšivač, Eva Obšivačová, Martin Olejník, Hana Pavlíková, Pavlína Přikrylová, Jiří Smejkal, Dagmar Smejkalová, Mgr. Zdeněk Solanský, Eva Solanská, Ing. Petr Solanský, Lucie Stodůlková, Marcela Sýkorová, Jaroslav Štusek, Ivana Štusková, Radek Štusek, Věra Štusková, Ing. Petr Švec, Ing. Lenka Švecová, Šárka Topolánková, Tomáš Vašut, Jana Vašutová, Miroslav Vlček, Renata Vlčková, Lenka Vyvijalová, Ludmila Zápecová, AUTO VREČKA, Mgr. Libor Holemý, ENERGOAQUA, Telefónica O2, VaK, Ing. Jiří Štefl, RWE, ČEZ, 4M, TKR Jašek, FASTAV DEVELOPMENT, ALLIB.    


Autor: Kristýna Kosová

místostarostka Rožnova pod Radhoštěm

Štítky: supermarket