Názor: Kam patří rožnovská knihovna? Dejte na rozum, ne emoce

, aktualizováno: , autor:
Kam patří rožnovská knihovna? Dejte na rozum, ne emoce

Lidé, kteří znají mé názory, vědí, že nejsem zastáncem výstavby velkého víceúčelového centra za 100, 150, 200 milionů (neznám aktuální částku, protože ta se každých pár měsíců salámovou metodou navyšuje). Naproti tomu chápu význam knihovny a oceňuji práci knihovníků. Knihovna je garantem pro rozvoj osobního potenciálu a sebevzdělávání.

Město za 40 milionů plánuje rekonstrukci současné budovy. Naproti přes silnici přitom stojí historická budova Společenského domu, která před několika dny rozhodnutím představitelů města začala svou cestu za postupným zchátráním.

„Spolák" patří soukromé společnosti SYNOT. To je pro město dostačující argument, aby od něj dala ruce pryč. SYNOT kasino v této lokalitě mít nemůže, to je ošetřeno vyhláškou, takže co s objektem udělá? V lepším případě pronajme nebo prodá Vietnamcům, kteří v něm zbudují tržiště nebo prodejnu ošacení pochybné kvality. V horším případě jej ponechá svému osudu. Ani v jednom případě to ale nic dobrého nepřinese městu. K Paláčkově mlýnu orámovaném ostudnou tržnicí nově přibude i opuštěná budova Společenského domu. Snad se turistům z muzea do centra moc chtít nebude, protože by museli projít tímto územím duchů.

A teď střih. Na okamžik si představte knihovnu ve Společenském domě. Spojnice ZUŠ-altánek-Společenský dům by spolu s přilehlým parkem mohla být úžasnou klidovou zónou, kde by se bezpečně mohly pohybovat děti. Byl by to prostor pro živá hudební vystoupení, čtení pod širým nebem, venkovní ateliér... Dnes představa možná trochu fantaskní, ale nikoli nereálná. Jen by se jí musel někdo seriózně zabývat.

Co třeba takto? Nájemní smlouva se SYNOTEM na 40-50 let s ročním nájmem 2 miliony korun a předkupním právem pro město? Samozřejmě s tím, že by SYNOT ve spolupráci s architekty a odborníky „Spolák" zrekonstruoval pro potřeby knihovny. Pokud by SYNOT argumentoval tím, že na rekonstrukci momentálně nemá, město by mohlo uvolnit oněch 40 milionů, které má připravené na opravu knihovny a pak platit jen milion korun ročně. Nakonec bychom stejně došli ke stejné sumě. Navíc by město mohlo prodat za 8-10 milionů současnou budovu knihovny u silnice I/35.

A ještě něco. Víte, proč většina městských budov chátrá? Protože město krvácí na jejich provozu a opravu každé odlepené kachličky je třeba vysoutěžit často za částku mnohem vyšší, než zaplatíte vy jako soukromník. Když bude město/knihovna v nájmu, majitel bude povinen veškeré závady neprodleně odstraňovat. Město tak nebude muset 40 let na objekt ani sáhnout!

Vzhledem k tomu, že na knihovnu nejsou a už ani nebudou vypisovány dotační tituly, není třeba na nic čekat. S rychlým řešením by určitě souhlasil i SYNOT, pro který je „Spolák" spíše přítěží. Město tím vyřeší dlouhodobý problém a uspoří finance. Jednoznačně win-win situace!

Zbývá doladit jen trochu problematický přechod přes I/35. Ostrůvek určitě pomohl, ale není to řešení stoprocentní. Vadil by někomu na tomto místě semafor, který dětem zaručí absolutní bezpečí? Vzhledem k tomu, jaké martyrium musí podstupovat řidiči jedoucí od Valašského Meziříčí, nevěřím, že by jedny světla navíc někdo viděl jako nepřekonatelný problém.


Autor: Tomáš Hradil

Aktivní občan, kterému opravdu není jedno, jak vypadá město, kde žije.