Názor: Komunisté volí Nezávislé Rožnováky, a kdo volí Nezávislé Rožnováky, ten volí komunisty

, aktualizováno: , autor:

Kdo by dnes neznal vtip: „Táto, koho budeš volit?. Komunisty. To vím, ale z které strany?“ 

Po 29 letech od revoluce a po letitých mocenskopolitických angažmá ODS a ČSSD s podporou KDU-ČSL, proti dnešním oficiálním komunistům nelze obecně nic namítat. Tyto strany je svou léta neurvalou politikou plně rehabilitovaly. Takže komunisté dnes nikomu z normálních lidí prakticky nevadí, jsou jim lhostejní.

Jen pro připomenutí. Ti z komunistů a jejich přisluhovačů, kteří v době panování KSČ sami na svém vlastním systému parazitovali a pouštěli mu žilou, jako ti správní oportunisté ihned po revoluci zahodili své stranické knížky a přešli do nově vzniklých stran. A ti, co u nich zůstali, tak buď byli tak profláknutí, že převléknutý kabát by jim stejně nikdo neuvěřil a nebo už tenkrát byli více informovaní o skutečné podstatě věci, čímž viděli kousek dál, a tak tušili, že kromě změny orientace z východu na západ se na samotném stylu a praktikách politiky zase tolik toho nezmění (stejní lidé, stejný styl, stejné praktiky, stejná politika, jen v jiném dresu).

Dnes jsou dva týdny před komunálními volbami.

Asi je logické, a tak i pochopitelné, že v okolních obcích se oficiální komunisté z obecní politické scény úplně vytratili a do komunálních voleb už nějaký čas nechodí. V Zubří je to jiné, tam i letos postavili plnohodnotnou kandidátku. Není to žádné překvapení, protože ve městech, a tam kde byla nějaká větší fabrika, bylo v minulosti i odpovídající silné komunistické zázemí (na konci 80 letech bylo v ČSSR cca 2 milióny komunistů a k tomu je nutné připočíst i ty neoficiální, spolupracovníky, nohsledy, přisluhovače, pomocníky a pohůnky).

Z toho pohledu by komunisté v Rožnově na tom měli být minimálně stejně, ne-li násobně lépe (velké město a v minulosti několik velkých významných fabrik). Jenže v Rožnově komunisté pro letošní komunální volby úplně vyklidili prostor. V této souvislosti zcela přirozeně vyvstává řada otázek. Co to je? Co se děje? Co to znamená? U kohokoliv snad, ale zrovna u komunistů???

Kdo pamatuje Rožnov 30 let a více dozadu, tak tomu musí být naprosto jasné, že za ta léta komunisté v Rožnově nemohli tak rychle ani vymřít a ani jen zesenilnět, aby dnes byli takto neakční a nezbývalo jim, než vzdát angažmá v komunálních volbách.

Jejich předák Kučera st. někde v médiích to velice úsporně okomentoval slovy, že komunisté v Rožnově nějak ochabují ....., a proto raději uvolní prostor těm mladším ….. . Kdo tomu má ale uvěřit? Kterým mladším? Kteří to jsou?

Kdo z minula pamatuje komunisty, jejich proklamovaný „revoluční styl politiky“, tak ten dobře ví, že komunisté v otázkách svého vlivu a moci nikdy nijak vstřícní, uznalí a shovívaví nebyli. Nesmiřitelný mocenskopolitický boj měli a stále mají pod kůží, v krvi a nikdy se jen tak sami nevzdávali, jejich ambice a touha po moci jim vždy kolovala v žilách. Takže jak číst chování a jednání rožnovských komunistů pro letošní komunální volby?

Mario Puzo na konci své knihy „Kmotra“ (a nebo to bylo v doslovu ….???), píše něco v tom duchu (kdy Vito Corleone umírá a po něm nastupuje jeho syn Michael Corleone), že: " ….. odchází generace, která se ke svému bohatství, pozicím a moci dostala převážně nekalými a nelegálními praktikami, často s rukama od krve. Po ní nastupuje generace jejich potomků, kteří pomocí svých otců už ovládli příslušné a nezbytné veřejné orgány, instituce, státní správu (mají vliv na zákonodárství, exekutivu, represivní, mocenské složky, právo, soudy, ….), a ti pro své zájmy a bohatství už nemusí sami střílet a vraždit své protivníky, politické nepřátele. Ti svůj boj už svádí „legálně“, prostřednictvím moci těchto orgánů a institucí, které ovládají. Případnou špinavou práci za ně vykonávají jiní a legálně.

V případě rožnovských komunistů je asi zjevné, že nad komunistickými stranickými principy a stranickými zájmy převládly zájmy čistě individuální, osobní, že jejich předákovi se podařilo zpacifikovat své spolustraníky, a to v zájmu a ve prospěch jeho blízkých.

Co na takovou taktiku asi říkají v jejich stranickém ústředí v Praze …..? Co na to jejich vůdce Filip …..?. A co na takové určité "pokrytectví a malou domů" asi řeknou v říjnu voliči …..?

Od mnohých už dnes je možné  slyšet, je pro ně evidentní a zřejmé, že:

„Kučerovi komunisté v Rožnově budou volit Kučerovy Nezávislé Rožnováky, a kdo bude volit Kučerovy Nezávislé Rožnováky, bude tak vlastně volit Kučerovy komunisty“.

Ing. Vlastimil Dorotík


Autor: Vlastimil Dorotík

V Rožnově jsem několik let bydlel, nyní již více než 20 let v sousedním Vidči. Rožnov pro mě není "něčím mimo", ale centrem celého regionu Rožnovska, do kterého spadá i místo mého současného bydliště. Proto vše, co se v Rožnově děje, se mně vždy nějak dotýká, mě to zajímá a činím si tak nárok se k tomu případně vyjádřit.