Názor: Ne/bezbariérová hlavní pošta v Rožnově

, autor:
Ne/bezbariérová hlavní pošta v Rožnově

To, že je tato budova pošty bezbariérová je uváděno jak na oficiálních webových stránkách pošty, tak i přímo na dveřích a vestibulu pošty. I běžný návštěvník pošty při vstupu do budovy uvidí masivní proklený výtah (přesněji svislou plošinu) a má tedy pocit, že i on jej může použít a ušetřit si tak výstup po vysokém schodišti.

Já jako osoba se zdravotním postižením (vozíčkář) samozřejmě znám rozdíl mezi plnohodnotným výtahem a svislou plošinou, přesto i pro mě je téměř nepochopitelné, proč došlo k instalaci výtahu, když jej nemůže používat ani vozíčkář. Před nedávnem jsem byl opět nucený navštívit hlavní poštu, bohužel jsem však v jednom z nejmrazivějších dnů letošní zimy dopadl tak, že více než hodinu jsem čekal pod schody na to, než můj doprovod za mě vyřeší na přepážce to, co jsem já potřeboval.
Na zvonek obsluhy výtahu nikdo nereagoval a pracovnice v patře prý řekla, že jestli dole čekám já s tím velkým vozíkem, tak se omlouvá, ale má strach se mnou výtahem jet. Nic této pracovnici nevyčítám a nerad bych, aby byla za toto napomínána, protože dříve když mě výtahem přepravovala. Tehdy však nešly zavřít dveře, vozík se zachytával o vnější konstrukci výtahu a tak se jejímu strachu ani nedivím.

Hodina nedůstojného čekání v mrazu pod schody mi však ukázala, jak velký problém takto nepoužitelný výtah je i pro ostatní klienty pošty. Každých pár minut mě oslovovali senioři a stěžovali si, jak nepochopitelné pro ně je to, že musí pěšky po schodech, i když vidí novou konstrukci výtahu.
Všem doporučuji takto chvíli počkat pod schody a pevně věřím, že si vyslechnete přesně to samé.

Absolutně nechápu toho, kdo byl zodpovědný za výběr dodavatele tohoto výtahu, který musel odhadem stát milion korun. Konstrukce výtahu na poště se víc hodí na přepravu materiálu na stavbě, než přepravu lidí. Výtahu evidentně chybí kabina, která by ochránila lidi uvnitř před pohybem šachtou. Bez kabiny je velmi snadné vklínění nohou mezi podlahu a stěny tubusu, to samé platí při snaze opřít se tělem o stěny. Současné řešení výtahu je natolik nešťastné a nebezpečné, že se nedivím jeho uzamčení a nutnosti přivolání obsluhy. Návštěvnost pošty je přitom tak vysoká, že tato obsluha by s návštěvníky mohla jezdit celý den a to samozřejmě není možné.

Opravdová bezbariérovost by přitom měla být samozřejmou součástí moderní občanské vybavenosti. Potřeba bezbariérového prostředí není jen pro vozíčkáře samotné, ale seniory, rodiče s kočárky a vlastně i všechny občany, protože je pohodlné a hlavně bezpečné.

ps. dopis v tomto znění byl zaslán i vedení pošty v Rožnově pod Radh.


Autor: Petr Jelínek

Ředitel Kamarádu Rožnov o.p.s.; kandidát Starostů a nezávislých do komunálních voleb v Rožnově pod Radhoštěm