Názor: Odpověď na komentář pana Hofmana k článku „Rožnovské kulturní centrum“ ano, či ne, případně jak a kde?

, aktualizováno: , autor:

Pane Hofmane,

Váš pohled na věc a jeho prezentace je seriózní. Přesto k některým Vámi uvedeným argumentům dám ještě alternativní a možná dokreslující vidění. Možná to souvisí i s tím, že přece jen pamatuji trochu více a vidím i nějaké souvislosti ... . Vezmu to od konce Vašeho příspěvku.

Pokud jsem dobře pochopil Vaši poslední větu, tak vedení města je tím, kdo si samo sobě referendem o financování plánovaného kulturního zařízení hází klacky pod nohy, chápu to správně? V tom případě naprosto souhlasím. Dělat referendum o něčem, když už jsou věci v pohybu a je utracený pomalu již nějaký milión, „je to pěkná blbina"!? Vedení města evidentně hledá jen záminku, jak se z celé věci nějak vykroutit a svést to na lidi: „Rožnováci to přece nechtějí", aby pán starosta měl alibi a dále mohl tvrdit, že „on je ten pán čistý". Přitom, ale už teď nemají zábrany, aby „utráceli na tento účet o sto šest". Jestli chtěli nějaké referendum, tak hned na začátku si měli nechat lidmi posvětit zpracovaný strategický investiční záměr, pokud nějaký vůbec měli a teprve potom měli začít zadávat zakázky a utrácet. Pokud referendum případně nedopadne, tak kdo ponese odpovědnost za to, co k dnešku bylo již utraceno? „Že by jen nějaká miliónová režie???"

Vámi zmíněné volební programy v Rožnově je obtížné brát vážně. Dnes se jeví jen jako „populistické předvolební plácání". Něco píšou a něco jiného dělají. Kecy a jen kecy. Projděte si starostovy „výkřiky do tmy" v regionálním tisku za uplynulé dva roky... . Pokud mu to nějak okomentujete, tak on Vás ve svých odpovědích jen napadá, bez jakéhokoliv věcného obsahu.

Co se týká kapacity sálu. Já Vaše argumenty nezpochybňuji. Z Vašeho úhlu pohledu mohou mít své opodstatnění. Já jen na celou věc pohlížím z perspektivy „čím chce Rožnov být zítra". V závěru článku jsem to již uvedl.

Uherský Brod znám a jejich zkušenosti mohou být takové, jak uvádíte. Jenže Uh. Brod mně na rozdíl od Rožnova nepřipadá zrovna jako nějaká „perla Moravy" ... . A dále. Takové kulturní zařízení v Rožnově není jen pro Rožnováky. Rožnov se sice vystěhovává, to je skutečnost, ale zase jen do okolních obcí a demografická křivka celého regionu doložitelně stále stoupá.

Jak bude takové zařízení v budoucnu využité? To je věc toho, co se v budoucnu bude v Rožnově dít. Pokud Rožnov zůstane na stejném jako dnes, tak jak jsem již uvedl, jsem názoru, že Rožnov žádné kulturní centrum nepotřebuje. Nechť se zrekonstruuje a trochu rozšíří Spolák, a není co řešit (stejně to je nějaká historická památka, o kterou se bude muset i tak někdo starat).

Co se týká souvisejících provozních nákladů a údržby. Jak se dnes ekonomicky rentuje např. krytý bazén, sportovní hala na Bučiskách, sportovní areál na Eropláně, Městská knihovna, T-klub, Valašské muzeum v přírodě, .... Co z toho je potřeba zrušit jako nerentabilní a nehospodárné??? Vše je projevem úrovně kulturnosti a kvality života tohoto regionu. A pořádný multifunkční společenský sál do této skupiny patří také. Stavby nadčasového charakteru, kterou takový sál by měl být, často pro své náklady nevznikají ze dne na den. Některé se stavěly celá staletí. Chrám sv. Víta začal již sv. Václav v 10-tém století, výrazněji potom Karel IV. a dokončený byl až za Masaryka 1920. Na pařížský Sacré-Coeur jen 30 let sbírali penízky, začali stavět 1875 a skončili 1919. To, že starosta a spol celou věc „pojal jako svůj pomník" a chce se na konci volebního období něčím pochválit, je jiná věc. Jenže cesta k cíli to asi není, jen „zbytečné utrácení peněz".

K místu stavby sálu. Vnímám to jako urbanisticky a architektonicky odbornou záležitost, a proto ji mohu také posuzovat jen jako občan a případný uživatel. V této souvislosti mě celkem děsí, že umístění tak výrazné stavby (objektu) ve městě není podložené věcně odbornou studií, která vychází z konkrétní schválené urbanistické a architektonické koncepce města. Že dosud nic takového na městě není je jen výmluva a ne omluva. Sám starosta je stavař. Na odborech rozvoje města a rozvoje výstavby je lidí jako máku. Je tu i architekt, byť jak uvádíte jen na zkrácený úvazek. A nakonec toto politické vedení má za sebou už více než dva roky, co v rukou drží mandát. Takže co, v čem je ta jejich tak avízovaná progrese?! Je tady konec roku, zase se vzájemně pochválí a rozdají si odměny a opět mají vymalováno?

Uvádíte, že pán architekt zorganizoval už dvě architektonické soutěže, připravuje soutěže na studie revitalizace panelových sídlišť, studii centra města a také až teď na rekonstrukci ulice Bezručova. A to mu tam už dopředu má „strašit" napasovaný kulturák???. Z čeho jen asi pán architekt vycházel při jejich zadávání, když žádná koncepce není? Je to stále dokola o tom jednom. Ale je možné, že zadávat už konkrétní zakázky a soutěžit, je daleko zajímavější a výhodnější než nějaká smysluplná koncepční práce.

Nevím, kde se vzalo a čím je podložené tvrzení, že existuje nějaká přirozená kulturní osa v podobě Bezručovy ulice, ??? Jestli v Rožnově je nějaká „přirozeně kulturní územní oblast", tak to je právě na opačném břehu Bečvy, včetně samotného centra města.

Že z určité menší části bývalé Loany dnes vzniká nějaké „logistické středisko občanských služeb" (ve zbytku se stále ještě „těžce háruje", protože je to stále ještě fabrika) a v jednom patře jedné její budovy se prezentuje nějaká galerie, na nádvoří se dokonce už dvakrát i promítalo kino, to vše ještě nezakládá na výraznější kulturní charakter jednoho malého místa ve městě (nic proti galerii, a promítání, takových by na území města mělo být víc). A k tomu všemu se nyní do už tak provozně a logisticky zatížené jedné ulice posadí ještě kulturák. Že to bude poloviční stavba proti kulturáku u Tesly, jak uvádíte, to je o té diskutované kapacitě, ???, viz výše. Spíš mně to zavání jen tím lobbistickým protežováním ... .

Takže pokud by to nakonec mělo dopadnout tak, kam to dnes směřuje, za těchto okolností se mně jako rozumnější jeví ten repasovaný Spolák a podpora rozvoje skutečné a přirozené kulturní oblasti města.

Pozn. Tento text je reakcí na diskuzní příspěvek pod tímto článkem.


Autor: Vlastimil Dorotík

V Rožnově jsem několik let bydlel, nyní již více než 20 let v sousedním Vidči. Rožnov pro mě není "něčím mimo", ale centrem celého regionu Rožnovska, do kterého spadá i místo mého současného bydliště. Proto vše, co se v Rožnově děje, se mně vždy nějak dotýká, mě to zajímá a činím si tak nárok se k tomu případně vyjádřit.