Názor: Pane tajemníku, to má být ta I. liga, kterou jste chtěl hrát s městským úřadem?

, aktualizováno: , autor:

Pane tajemníku, když jste nastupoval na Městský úřad v Rožnově p/R, jako jeho nový tajemník, tak jste se holedbal svými ambicemi, že chcete z tohoto úřadu udělat instituci, která bude hrát I. ligu ve veřejné správě.

Na Vašem příchodu bylo pozitivní, že jste nahradil předchozího dlouholetého tajemníka, o kterém místní plátky psaly jako o "ochmelkovi", podle čehož vypadal a fungoval i celý úřad. S Vámi přicházela naděje, že i v Rožnově na úřadě "může být líp", když už Hnutí ANO tady vyhrává volby.

Dnes máte svých prvních 100 dnů hájení už poněkolikáté za sebou, ale na I. ligu to nějak vůbec nevypadá, a to ani náznaky.

Na zvýšení kvality úřadu Rožnov dokonce dostal 6 miliónů dotaci. Již několikrát jsem se na to tady  ptal, kam se těch 6 miliónů ve skutečnosti podělo, jak se tyto peníze (ne zrovna malé) proměnily ve zvýšenou kvalitu městského úřadu? Odpověď jsem samozřejmě žádnou od nikoho z radnice nikdy nedostal. Jen jsem tak nějak pochopil, že jsou to peníze, které si na úřadě „nějak po svém ošéfovává" místostarosta Kučera a Vy si zřejmě na ně nemůžete ani sáhnout (takže povídačky o nějakých "Kraďouscích" na městě v Rožnově asi nebudou tak úplně od věci).

------------------

Pane tajemníku, když dnešní starosta v roce 2014 dělal volební kampaň, a také hned po volbách, když nastupoval na úřad, horoval za to, že je nezbytné něco udělat se stavebním úřadem v Rožnově, volně cituji: „Ta Vojkůvková tam je už nesnesitelná, neúnosná“ (dobře si vzpomínám na jejich předvolební debaty Na Rosavě …..).

Když se člověk dostane na řeč se starosty okolních obcí, tak při vyslovení slov stavební úřad Rožnov a jména Vojkůvková je možné vidět, jak se jim „oči začínají podlévat krví" a jejich slovník hrubne nevybíravě takovým způsobem, že se tady o tom vůbec nedá psát.

Pokud si o stavebním úřadě v Rožnově povídají lidé, tak nezřídka mluví o politikaření, klientelismu, korupci a o zpolitizovaném úřadě. 

Kdo někdy sám s tímto úřadem udělal nějakou zkušenost, tak nemá vůbec žádný problém uvěřit i takovým případným "jedna paní povídala". No, a i kdyby platilo jen to, „že na každém šprochu, pravdy trochu“, tak i ta trocha je zcela dostačující a alarmující.

Pokud by byly přece jen nějaké pochybnosti o „jedna paní povídala“, tak je možné použít jinou lidovou slovesnost: "Když něco vypadá jako kačena, kváká jako kačena, chová se to jako kačena, ….., tak to zřejmě ve skutečně je kačena“ (zbytek příhodných přísloví viz "Saturnin od Jirotky").

A nebo jeden dialog z náhodného setkání na ulici, takový úsměvný (vyznívá jako vtip z Výškeřáku) - říká dotyčný: „Ty máš nějaký problém se stavebním úřadem? Nemůžeš se tam s nimi domluvit? Kolik si jim tam a komu dal? Ty jsi tam nic nedal? Tak co se potom divíš? Jsi přece v Rožnově". To bohužel není smyšlený dialog, ta slova skutečně zazněla.

A ještě jedna historka, která tady sedí. Bylo to blahé paměti ještě za komunistů u řezníka na Hutisku, kdy všeho bylo málo a také maso bylo tak podpultovým zbožím - zákazník před pultem povídá prodavačce za pultem: „Chtěl bych prosím bůček". Prodavačka od pultu volá přes celou prodejnu dozadu do výseku: „Pane vedoucí, máme bůček?". Z výseku se zpátky ozve a sám pán vedoucí pro jistotu ještě vystrčí hlavu: "A pro koho to jééé?“

Podobně jako tenkrát nebyl zákazník jako zákazník, dnes zjevně na stavebním úřadě v Rožnově není klient jako klient.

Takže to potom vypadá, že když např. zavolá někdo z dnes už starých profláknutých politických struktur, třeba nějaký, můžeme si jej označit třeba jako pán „A" a nebo někdo z místní napojené podnikatelské lobby, např. od „E“ nebo někdo blízký, třeba „M", či od místních mafiánů a šmejdů např. nějaký pán "Z" , atd., tak stavební úřad v Rožnově podle všeho povolí asi cokoliv a nebo naopak bude obstruovat a šikanovat kohokoliv k jeho úplnému otrávení a zničení, ať už je daná věc nebo není podle zákona.

A tak když někdo z těchto zavolá, tak potom přidat někde jedno patro navíc proti původnímu rozhodnutí, to není přece problém, povolit septik, byť ostatní mají již nějakou dobu na to "Peška", protože už se nějakou dobu nepovoluje, to není přece problém, zrušit a úplně vymazat z územního plánu severní část vnitřního obchvatu města (Partizánská, Palackého do Pionýrské) a všechna auta tak hnát pod okny úzkou ulicí Julia Fučíka kolem domova důchodců k valašskému muzeu – to přece není problém, provádět opravy cest bez řádného povolení, byť to lidem přitom trhá olejové vany na autech – to přece také není problém, na politickou objednávku dělat těžkosti a otravovat tak politikům nepohodlné lidi, škodit lidem na majetku, bránit firmám v jejich podnikání, to přece není žádný problém, ....., atd., atd., bylo by to na dlouho všechno tady vyjmenovávat.

To, se zrušením severní části obchvatu uvnitř města se jeví jako do nebe volající zvrhlost (starosta říká, že dnes s tím prý už nemůže nic udělat – my ale zase říkáme, že to jen když se nechce, tak nic nejde). Rožnov se dlouhodobě potýká s dopravními problémy a přitom se tady jen tak lehce smete ze stolu dlouhodobé koncepční dopravní řešení, které bylo celá léta garantované územním plánem. Bylo by docela zajímavé zjistit, co to koho asi stálo a kdo si takto přišel na své? Protože takové naprosto nelogické a přitom zásadní strategické rozhodnutí proti veřejném zájmu, se zadarmo jen tak nedělá ….. .

Kdo už něco pamatuje, tak vůbec nemá problém si dát věci do souvislostí a vysledovat tak, jak se stavební úřad v Rožnově už v bujných ODS-áckých 90. letech velice rychle přizpůsobil tomu, co bylo v té době charakteristické a po létech také notně kritizované - praktiky klientelismu, korupce, politikaření, práce na politickou objednávku a nebo pro místní lobby, mafiány a šmejdy.

A občan, který takovou politiku tenkrát nějak nechápal (a nechápe dodnes), nechtěl se takovým manýrám přizpůsobit, podvolit, a který nechtěl především někomu "solit", tak měl jednoduše smůlu a nebo lépe řečeno, nevyřídil nic. Pokud se ale na něj naopak ihned nesesypala lavina různých sankcí a pokut.

Holt pane tajemníku, taková je politika radnice a Vašeho městského úřadu v Rožnově p/R na odboru výstavby a územního plánování. Bohužel, takto lidé vidí a vnímají tento Váš úřad, který by jim měl sloužit a ne škodit. A i kdyby se to týkálo jen jednoho odboru výstavby a územního plánování, tak i to by úplně stačilo, protože to skutečně překračuje všechny meze.

-----------------

Ale pane tajemníku, máte tady i jiný odbor Vašeho úřadu, např. odbor sociální a jeho vedoucí paní Urbanová. Už na první dojem je jich tam jako „v hnízdě mladých myší“ a vypadá to tam jako u „spících panen". Když tam přijdete, tak musíte velice opatrně a potichu, abyste je nevyrušil a hlavně nevylekal - je tam totiž vždy překvapivý klid, nikdy se tam nic neděje a dotyčné dámy sedí a jen dlouze hledí z okna, jakoby přemýšlely (kdo ví o čem, možná jen o tom, jak to přežít a vydržet do konce pracovní doby).

Jinak něco málo ze zkušeností - je to skupina úředníků pro normálního občana naprosto zbytečná, a když přijde na věc, tak naprosto kontraproduktivní a nakonec i škodná. Jejich OSPOD (sociálně právní ochrana dětí) podle určitých indicií musí být zcela určitě napojený na místní distributory drog a feťáky, možná z toho mají i svá procenta, protože jinak soudný člověk nedokáže pochopit a nedokáže si vysvětlit, že s podporou těchto úředníků se rozpadají rodiny a jejich děcka se dostávají do osidel drog a kriminálního podsvětí. To, čeho jsou tito úředníci schopni a co páchají, to je pro člověka opovržení hodné a také trestuhodné. S nadsázkou je možné říct, že kdyby ještě fungovala svatá inkvizice, tak "nějaký Boblig z Edelstadtu v jejich případě by nebyl vůbec od věci".

------------------

Pane tajemníku, a do třetice, co takhle odbor školství a kultury s vedoucím odboru Vráželem. To je na Vašem úřadě už po léta jedno velké zoufalství a trápení. Už někdy v roce 2014 starosta Holiš i místostarosta Kučera se shodli a konstatovali, že stav neschopnosti je na odboru školství neudržitelný, a že Vrážela je nutné vyměnit.

Jenže potom Kučera podle všeho asi nějak zjistil, že je Vrážel celkem „užitečný" pro jeho dotační projekty, a tak od té doby je s výměnou Vrážela na postu vedoucího odboru tak nějak klid po pěšině.

No, ale o klidu už nelze jen tak mluvit v samotném resortu. Už tady byla zmíněná několikrát položená otázka, kam se podělo těch 6 milionů na zvyšování kvality úřadu. Z dřívějška stále visí ve vzduchu podivné nakládání s 16 milióny dotace na projekt zvyšování kvality v základním vzdělávání na Rožnovsku. Potom tento projekt byl za další milióny zopakovaný, takže je tady problém dvojího financování jedné a té samé věci …..  (???). To je jen něco málo o penězích.

Ale co kauzy mediálního šikanování a lynčování ředitelky Základní školy Pod Skalkou? Nebo nedávného nechutného protežování „svého koně" na post ředitelky mateřské školky? A úplným vrcholem poslední doby byla nepochopitelná, racionálně bezdůvodná likvidace léta úspěšné ředitelky T-klubu Vičarové a po 33 letech ještě nepochopitelnější zrušení T-klubu v jeho původním místě.

-------------------

Pane tajemníku, obrazně by se dalo říct, že se jedná o lidi – vedoucí pracovníky Vašeho úřadu, kteří „kudy chodí, tudy škodí“. A pro mnohé občany se to všechno jeví jako politický a úřednický hnus, pod kterým je ale zjevně podepsaný i samotný starosta Holiš, což zdravý rozum už nebere.

"Neschopné a všehoschopné" si tam zjevně držíte jako chovné, ale v případě Vičarové děláte čistky jako za komunistů. Ostatně, čemu se divit a co čekat od vedení radnice, které je od posledních komunálních voleb evidentně "kryptokomunistické", a to bohužel i s tichou podporou opozice.

Pozn. Pokud někdo neví nebo už zapomněl, proč zrovna „kryptokomunisté vedení města“, tak jen pro připomenutí.

Táta místostarosty Kučery, komunistický to předák na Rožnovsku, zjevně „podrazil a zapíchnul“ rožnovské komunisty v posledních komunálních volbách, a ti tak historicky poprvé nepostavili kandidátku a do voleb nešli. A to všechno udělal evidentně jen účelově ve prospěch svého syna a jeho strany „Nezávislí Rožnováci“ – byl to takový jednoduchý „politicko rodinný incest“. Podle některých lidí, tento "starý komouš" potom jen chodil po městě a dělal synáčkovi kampaň se slovy: „Musíme to tomu našemu Honzíkovi hodit a toho Holiše z radnice dostat pryč …. ".

Po volbách si přesto Holiš za ANO s Kučerou plácnul a kralují na radnici spolu – ale jak se říká: „spolu chyceni, spolu pověšení“. Proto je tady celkem logicky řeč o kryptokomunistech a kryptokomunistickém vedení města.

Zdravý Rožnov (Zdravotníci) s nimi musí v koalici držet basu, aby se tam mezi nimi udrželo a bylo jim trpěno „to jejich nic na poloviční úvazek“.

A co na to opozice? Ta tomu jen přihlíží, tváří se vážně, zádumčivě, občas něco málo zamumlá, ale jinak mlčí.

Tohle "politické svinstvo" by nemělo upadnout v zapomnění a u každých dalších voleb by jej voliči měli mít paměti (jak s tím už naloží, to už je jejich věc). 

------------------

Takže pane tajemníku, řekl bych, že po už delší době Vašeho působení v Rožnově to není nic moc a je to slabé i na "kopečkovou ligu". A o I. lize se Vám takto může zřejmě jen zdát.

Jsou to od Vás jenom velká slova, PR, peníze v luftu a jinak nic.

Vypadá to, že jste se nechat natlačit do starých vyježděných kolejí a budete v nich tak v poklidu už jen vyhlížet k důchodu.

-------------------

Ještě něco málo k stavebnímu úřadu a paní Vojkůvkové. V minulosti jsem pracoval asi na deseti projektech na městských úřadech, na jejich systemizaci a zvyšování kvality, takže mám informace, měřítka a mohu si dovolit i srovnávat.

Jedním takovým byl projekt ve Vysokém Mýtě (doporučuji se tam podívat – v přízemí radnice tam takto vzniklo poměrně progresivní klientské centrum pro služby občanů). A víte jak vypadá „výstavba a územní plánování“ na úřadě ve Vysokém Mýtě?

Pozn. Z Vysokého Mýta také původně pochází paní vedoucí Vojkůvková a situaci v rodném městě zná velice dobře, takže nemůže říct, že bych si vymýšlel.

Vysoké Mýto je co do počtu obyvatel jen o malinko menší město než Rožnov, ale jako ORP je naopak násobně, násobně větší. V roce 2013, když jsem tam pobýval a pracoval, stavební úřad čítal asi 5 úředníků i s vedoucím. O územní rozvoj a plánování se starala jedna „nějaká paní Dobšová", která se právě chystala k odchodu do důchodu a k ruce měla jednu mladou slečnu na GIS (grafický informační systém). V takové sestavě se tam starali o 43 obcí v rámci celého ORP Vysoké Mýto (a navíc to bylo v období, kdy se ve všech obcích plošně dělalo zpracování nových územních plánů .....).

Jen pro srovnání s Rožnovem - tak na odboru výstavby a územního plánování v Rožnově máte 17 přiznaných úředníků (viz organizační struktura a tlf. seznam na webu města), tj. jako „Čeňkových doma“, a ORP Rožnova přitom čítá jen pouhých 9 obcí.

Pane tajemníku, paní Vojkůvková jako vedoucí odboru výstavby a územního plánování, kterou si tam celá léta pěstujete, je typický případ a ukázka letitého kariérního úředníka od jeho školních lavic. Pokud se pamatuji, tak prakticky hned po škole se dostala na úřad v Rožnově, a to na tuto pozici, na které jaksi úřaduje dodnes a už jen vyhlíží blížící důchod. V reálné stavařské praxi, pokud vím, nikdy nikde nic neudělala, na žádné stavbě nepracovala, nic nepostavila (mám na myslí stavbu) , nic nevyprojektovala (co by bylo také někdy akceptováno a postaveno), ….. . Takže o stavařině se jen učila ve škole a slyšela o ni „z bájných vyprávění předků“ a klientů stavebního úřadu.

No a přesto takový člověk má celá léta v ruce kulaté razítko a velkou moc rozhodovat o rozvoji krajiny, její urbanizaci, zástavbě, o jednotlivých stavbách a s tím také o osudech celé řady lidí v regionu. Jeden by řekl: "Blahoslavení, kteří nevědí, co činí“. Jenže takoví lidé vstupují normálním lidem do jejich životů, ovlivňují je a takto jim i škodí.

Paní Vojkůvková si za ta léta už na první pohled vytvořila na svém odboru kolem sebe celou tlupu úředníků (zřejmě ve stylu "čím více podřízených, tím větší šéf“) a to sobě podobných, kteří zjevně nepřevyšují její úroveň jak odbornou, tak co do schopností, a tak nemohou ji jakkoliv ohrozit. Všichni úředníci, kteří v minulosti pod jejím vedení pracovali a za něco stáli, tak buď sami z úřadu dobrovolně odešli a nebo byli odejíti. Takže potom světe div se, že stavební úřad v Rožnově je takový jaký je.

------------

Pane tajemníku, jste zkušený manažer. Doba si žádá neustálé zlepšování - optimalizovat, přeorganizovat, zeštíhlit, zefektivnit, zlikvidovat škodnou, shromažďovat kolem sebe a zaplatit schopné lidi.

Hned po revoluci se mezi lidmi s oblibou citovala stará známá pořekadla jako: „Staré psy novým kouskům nenaučíš", nebo pro publikování upraveno: "Nový sociální podnik se starými sociálními pracovnicemi neuděláš", atd. (to jsem nevymyslel já, tak se tenkrát mluvilo a tak tomu bylo)

Letos tomu bude od revoluce 30 let. Takže jak říká klasik: "Pane tajemníku, už je čas".

Nemusí to být zrovna nová revoluce. Ale revoluční změny na Vašem úřadě jsou zcela na místě a víc než potřebné. A je zjevná potřeba začít u vedoucích pracovníků - vymést ty dnes už zase staré struktury a dát prostor schopnějším.

A ještě jedna věc, takový malý návrh. Vedoucí odborů na úřadě by v žádném případě neměli mít tu svou židli až do důchodu. Ale měli by mít funkční období na dobu určitou, stejně jako to mají např. ředitelé organizací města, tedy např. 6 let. Pokud za uplynulých 6 let byli dobří, tak není problém, aby svou židli obhájili a seděli na ní dál. 

Pane tajemníku, přemýšlejte a dělejte prosím už něco, jinak žádná I. liga nebude.

Přeji Vám i v zájmu občanů hodně dobrých rozhodnutí a konečně i nějaký ten úspěch.

  

 


Autor: Vlastimil Dorotík

V Rožnově jsem několik let bydlel, nyní již více než 20 let v sousedním Vidči. Rožnov pro mě není "něčím mimo", ale centrem celého regionu Rožnovska, do kterého spadá i místo mého současného bydliště. Proto vše, co se v Rožnově děje, se mně vždy nějak dotýká, mě to zajímá a činím si tak nárok se k tomu případně vyjádřit.