Názor: Představte si, že v Rožnově přestavěli zimní stadion?!

, autor:
Představte si, že v Rožnově přestavěli zimní stadion?!

V následujícím textu si dovolím opakovaně použít krásné české slovo, které má i krásný význam, tím slovem je „představa“.

Můj otec si každé léto přivydělával prodejem lístků na koupališti a v zimě na tzv. zimáku, brusláku tedy zimním stadionu. Tam jsem s ním od útlého dětství chodil a trávil čas střídavě bruslením a pobytem v pokladně vedle bufetu. Už tehdy mi otec jako malému klukovi vyprávěl svou představu, kterou bylo zastřešení zimního stadionu.
Po mnoha letech se této představy chopili další lidé, kteří opravdu zastřešení chtěli zrealizovat a tvrdili, jak neskutečně výhodné to pro občany Rožnova bude. Proč? No protože na odhadované náklady na téměř 50 mil. určitě získají dotaci a postavená hala bude navíc multifunkční i pro kulturní akce a koncerty. No řekněte, nebyla to krásná představa?

Představy jsou od toho, aby se realizovaly. Tehdy si však bohužel zdravý rozum vzal dovolenou a zastupitelstvo schválilo přijetí úvěru na plnou výši investice zastřešení, a to i bez koruny dotace z jiných zdrojů. Projektantovi však zároveň nikdo neřekl, že hala má sloužit i pro kulturu a hudební produkce a proto se nikdo nezabýval akustikou budovy.

Stručně řečeno máme halu, na kterou jsme si půjčili desítky milionů, ale která nejde využít na nic jiného, než na jeden druh sezónního sportu a bruslení pro veřejnost. Krytí provozních nákladů a potřeba budoucích oprav a investic je navíc natolik náročná, že po celou dobu experimentujeme se způsoby, jak a kdo ji má vlastně provozovat.

Potkávám mnoho lidí, kteří mě oslovují a stěžují si, že nemají kde sportovat. Tito lidé si odpoledne a večer chtějí za i peníze pronajmout tělocvičny a zahrát si volejbal, nohejbal, fotbálek atd. Kvůli absenci kapacit pak celoročně jezdí mimo Rožnov do okolních měst a obcí. Další lidé mi popisují   technický stav místních tělocvičen, jejich vybavení, stav osvětlení, WC, šaten a je mi jasné, že vše je na hranici použitelnosti.

Systém finanční podpory sportu bohužel zkolaboval spolu s krachem společnosti SAZKA. Obávám se, že se blíží doba, kdy TJ nebude schopna provozovat své sportovní areály a ty buď zavře, prodá, nebo je převede na město. Představte si, že se musíte rozhodnout, co vše si v našem městě můžeme dovolit postavit, opravit, nebo provozovat. Připomínám, že to se týká nejenom sportovních areálů, ale i již probíhající diskuze o opravě kina či stavbě celého kulturního domu. To vše za situace, kdy stále splácíme mnohamilionový úvěr na halu pro jeden jediný sezónní sport, kterým je hokej.

Nechci si zde hrát na Proroka a nevím, zda by to vůbec bylo technicky možné, ale představuji si, že v Rožnově máme kvalitní sportovní halu. Tato hala má pod jednou střechou napříč orientované a oddělené plochy, kde lze najednou hrát florbal, fotbal, nohejbal, volejbal a tenis. Hala, která může být provozována celoročně, celodenně, všemi věkovými skupinami a mnoha různými sportovci.

Jestli jste správně pochopili mou představu, tak tato sportovní hala nestojí vedle haly zimního stadionu, ale mění technologii a nahrazuje zimní stadion halou pro míčové sporty s využitím stávající haly. Pak opravdu vidím smysl i v již zahájené stavbě parkoviště a sportovně relaxační zóny s dětským hřištěm, fitparkem a jinými prvky na Bučiskách.


Autor: Petr Jelínek

Ředitel Kamarádu Rožnov o.p.s.; kandidát Starostů a nezávislých do komunálních voleb v Rožnově pod Radhoštěm