Názor: Proč podporuji Rekonstrukci státu

, autor:
Proč podporuji Rekonstrukci státu

Po pár měsících aktivního občanského života na to přijde skoro každý. Spousta věcí, které nás trápí v našem městě ale i výš v politice, se dá řešit. Ale pokud se budete věnovat jednotlivým malým kauzám, bude vás to stát spoustu času. Efektivněji lze některým problémům předcházet na úrovni zákonů.  Po dvaceti letech máme stále na stole nějaké legislativní RESTy, vlastně ne jen nějaké, ale důležité. Expertní tým vybral ty, které je nutné a zároveň možné rychle dodělat. Z dlouhodobého hlediska je lepší řešit příčinu, než na několik frontách hasit následky. Proto podporuji Rekonstrukci státu. Ostatně podpořit ji můžete i vy.

Co se děje?

V těchto dnech tedy startuje Rekonstrukce státu, profesionálně připravený projekt, který si klade za cíl prosadit 9 protikorupčních zákonů, které dlouhodobě chybí. Za projektem stojí dvacet protikorupčních organizací vedených Transparency International, Ekologickým právním servisem a Oživením, dále tým expertů i zástupců byznysu.

Co nás k tomu vede? Přehršel zpráv o korupčních kauzách v naší zemi - nejenom že jde o „naše“ finanční prostředky, ale také se podlamuje důvěra občanů v demokracii. Oboje je velmi závažné a je to umožněno dírami v zákonech. V systémové korupci (kleptokracii) se špatně žije, což je už jasně viditelné - ve společnosti roste zdravá míra naštvání, která se pojí s chutí věci změnit. To je ideální chvíle pro legislativní změny - společnost je podporuje.

Proto nabízí Rekonstrukce státu poslancům a senátorům, aby tyto RESTy s podporou veřejnosti dodělali a záklony schválili. Do voleb to stihnout lze, projekt je realistický, některé zákony jsou již v legislativním procesu. Poslancům a senátorům nabízí Rekonstrukce státu možnost se k podpoře těchto zákonů veřejně přihlásit - podpisem Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu se zaváží pro tyto zákony hlasovat (tento model funguje například v USA).

Dnes odstartovala Rekonstrukce státu v Praze, dostane se ale i do krajů a i vy se budete moci zeptat svého poslance či senátora, zda podporuje politiku bez tajných sponzorů, majetková přiznání politiků, smlouvy na internetu, zrušení anonymních akcií, konec trafik ve státních firmách, odpolitizování státní správy, nezávislé vyšetřování korupce, zákony bez přílepků a rozšíření pravomocí NKÚ.

Podrobnosti k 9 zákonům najedete na webu a facebooku Rekonstrukce státu.

Poslancům nezbývá mnoho času do voleb, Rekonstrukce státu je novým impulzem, který má ukázat veřejnou podporu protikorupčních opatření a má pomoci dotáhnout předvolební sliby všech politiků do zdárného konce.

Podporuji Rekonstrukci státu a stala jsem se jejím ambasadorem.

 

 

 


Autor: Kristýna Kosová

místostarostka Rožnova pod Radhoštěm