Názor: Proč se Rožnov vylidňuje a stárne?

, aktualizováno: , autor:
Proč se Rožnov vylidňuje a stárne?

Proč se město více nesnaží, aby obyvatelé zůstávali v Rožnově? Mladé rodiny, které potřebujeme jako aktivní občany v Rožnově, nemají kde stavět rodinné domky, a proto využívají nabídky okolních obcí! To je důvod, proč se město vylidňuje a zároveň velmi rychle stárne. Receptem na úbytek obyvatel opravdu není stavba víceúčelového zábavního centra. To skutečně nemá být prioritou. Prioritou musí být otočení nepříznivého vývoje počtu obyvatel a jejich věku!

Rožnov má ve svém vlastnictví 327 bytů. Říká se, že méně je někdy více. V tomto případě to sedí stoprocentně. Je jich v majetku města jednoduše moc. Na druhou stranu je nezpochybnitelné, že několik desítek bytů pro obyvatele ve složité sociální situaci město mít musí.

Z mého pohledu by se měl citlivě nastavit režim, ve kterém by se minimálně polovina z celkového množství bytových jednotek prodala. Samozřejmě přednostně stávajícím nájemníkům. Město může určitě nabídnout i specifické platební podmínky i prodejní cenu.

Proč by se mělo město zbavit velké části svých bytů? Ptáte se, jestli se ten Hradil náhodou nezbláznil? Ne. Soukromí majitelé bytů totiž dokáží do "svého" mnohem účelněji investovat, což přináší nesrovnatelně vyšší kvalitu bydlení než v případě městských bytů, které se jen udržují. Z peněž zinkasovaných prodejem bytů by měl být především zakoupen pozemek, který po rozparcelování a zasíťování nabídne občanům možnost stavby rodinných domů.

Radnice tvrdí, že je dobrým správcem městských nemovitostí. Opak je pravdou, stačí si zajít třeba do místního kina. Kino je vybydlené a určené k demolici... Stav budovy přesně dokládá, jak se dlouhodobě chová hospodář, který nepečuje o svůj majetek!

Bylo by hodně jednoduché vyčítat celou situaci současnému vedení města. Nad pořádnou koncepcí bydlení zřejmě nikdo nepřemýšlel od začátku 90. let. Částečnou omluvou může být i vleklá kauza s IPR, kdy nebylo dlouho jasné, komu vlastně některé byty patří. Ale jsem si jist, že méně městských bytů znamená jednoduše méně problémů i pro radnici.

Rožnov eviduje úbytek 394 obyvatel, Vigantice nárůst 104, Dolní Bečva nárůst 87 , Prostřední Bečva nárůst 55, Vidče nárůst 32 obyvatel...


Autor: Tomáš Hradil

Aktivní občan, kterému opravdu není jedno, jak vypadá město, kde žije.