Názor: Sledujme všichni pozorně jejich chování

, aktualizováno: , autor:
Sledujme všichni pozorně jejich chování

Sledujme všichni pozorně jejich chování.

„Zamezit průzkumné ražbě a následnému dobývání černého uhlí v Dole Frenštát. To je jasný vzkaz, který opět vyslalo představenstvo Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu společnosti OKD, a.s. i vrcholným politikům České republiky“. Tolik z titulu tiskové zprávy města Rožnov pod Radhoštěm ze dne 7.8.2012. Paní starostka v ní rovněž uvádí, jak bude o tomto problému jednat s ministrem průmyslu a obchodu, ministrem životního prostředí či předsedou vlády. Paní starostka je členkou ODS, ministr průmyslu a obchodu Kuba je členem ODS, ministr životního prostředí Chalupa je člen ODS a předseda vlády Nečas je rovněž člen ODS. Tedy jasná zpráva pro všechny.

Návrh energetické koncepce v tomto posledním podání podal ministr průmyslu a obchodu Kuba, ačkoliv starostům obcí a měst slíbil podporu jejich návrhu. Na návrh tohoto znění energetické koncepce nereagoval ministr životního prostředí Chalupa. Ten nereaguje ani na to, aby se do našeho regionu vůbec podíval. Byl v kraji na jednání a odmítl jako první polistopadový ministr životního prostředí jednat se zástupci obcí a měst a největších frenštátských firem o tomto problému. Ani předseda vlády Nečas se k novému návrhu energetické koncepce svého stranického kolegy nevyjádřil. Doufám, že nedopadne jednání s ním zase jak to poslední, výsledkem kterého byl jeho příslib, že domluví schůzku se svým ministrem průmyslu a stranickým kolegou Kubou. Paní starostka a všichni starostové za ODS v našem okolí by si teď měli objednat autobus a vyrazit do Prahy za svými stranickými kolegy, kteří národu předkládají tuto variantu energetické koncepce,  jak pomoci soukromé firmě dostat se k miliardám. Zároveň by měli předsedovi vlády a ministrovi financí Kalouskovi připomenout dopis starostů obcí a měst, ve kterém mu jasně v tabulkách předkládají přehled výdělků firmy OKD a dalších firem při těžbě surovin, směšnou výši poplatků do státní pokladny za vytěžené suroviny  a množství surovin, které vyvážejí soukromé společnosti do zahraničí. OKD, která dnes vyváží více než 50% černého uhlí do zahraničí spěchá do Trojanovic, Frenštátu či Rožnova, aby se co nejrychleji „napakovala“, když má takovouto dobrou konstalaci hvězd na politickém nebi.

Že by se teď projevoval vděk panu Bakalovi, který dal ODS 15 miliónů, TOP 09 7,5 miliónů a Věcem veřejným 6 miliónů, aby vyhráli parlamentní volby? A Kalousek s Nečasem ponechávají soukromým firmám vydělávat miliardy, do státní  kasy odvádět několik miliónů a raději problém řeší zvyšováním daní všem občanům tohoto státu.  Jestli nepřinutí starostové své stranické kolegy ke stažení z programu jednání vlády tento návrh energetické koncepce, bude to jen další pokrytecký počin lidí, kteří se sdružují pod názvem „občanská strana“. Tato strana má sice v názvu „občanská“, ale v mnoha případech na místní či celostátní úrovni dokazuje, že občané nejsou na předním místě jejich zájmu. Bohužel i komunisté, sociální demokraté, členové TOP 09 či někteří lidovci se k nim přidávají.  ODS - áci jsou teď „na tahu“. Sledujme všichni pozorně jejich chování.

 

František Šulgan, zastupitel města Rožnov pod Radhoštěm


Autor: František Šulgan

Geologie, ochrana přírody, výtvarné umění, sport. Zastupitel města Rožnov p.R., pracovník Správy CHKO Beskydy, člen ZO ČSOP Radhošť, člen Strany zelených.