Názor: V Beskydech začalo jaro

, aktualizováno: , autor:
V Beskydech začalo jaro

Po mírné zimě se teploty v Beskydech vyšplhaly na 10 OC a příroda se pomalu začala probouzet. Za několik dní se z mokrého listí vyklubali první poslové jara – sněženky a bledule.

 

Jarní příroda na sebe nenechala dlouho čekat. V teplém slunci stály pod beskydskými kopci poslední zbytky sněhu. Stráně se zazelenaly a na zahradách, u cest či v lese brzy začnou kvést různé druhy rostlin pestrými barvami, kterými oznamují jaro. Potoky a řeky se naplnily vodou z tajícího sněhu na horách, zesílené ptačí zpěvy nejde přeslechnout.

 

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) je typická svými bělavými květy. Má tři vnější okvětní lístky bílé barvy a tři vnitřní, které jsou kratší a zdobené zelenavým lemem. Na jaře si ji nespleteme s žádnou jinou rostlinou. Je to nejznámější jarní květina a naše babičky ji říkaly „Vyskočilka“ , snad proto, že po zimě vyroste ze všech květin nejrychleji.

 

Bledule jarní ( Leucojum vernum) patří mezi chráněné rostliny naší přírody. Má bílý zvonkovitý květ. Je složený z několika lístků na jejíž koncích jsou výrazné žluté skvrny. Bledule je stejně jako sněženka jedovatá a může způsobit po požití žaludeční potíže nebo tělesnou slabost. Často vyrůstá na vlhkým místech v lesích. Na zahrady se dostala vysazováním pro svou okrasnou hodnotu.

 

Krásná a jedinečná je příroda Beskyd. Máme povinnost ji zachovat  i pro budoucí generace.

 

Michal Šulgan

pedagog volného času a předseda ČSOP Radhošť

 

FOTO: Michal Šulgan


Autor: Michal Šulgan

Dobrý den, jsem ochránce přírody z Rožnova pod Radhoštěm, pedagog volného času se zaměřením na zážitkovou pedagogiku, lektor EVVO, předseda Českého svazu ochránců přírody Radhošť a fotograf přírody, ve svých článcích bych chtěl přiblížit krásy a hodnotu přírody v Rožnově a poukázat na její divokost a jedinečnost