Názor: Vraťme mladé rodiny do Rožnova a začněme Harcovnou

, aktualizováno: , autor:

Jak zastavit exodus mladých lidí z Rožnova a vrátit Rožnovu punc města, kde se krásně žije? Možná by pro začátek stačil jen malý impuls, signál, že město má skutečný zájem něco udělat pro své občany. Kdosi kdysi řekl, že i ta nejdelší cesta začíná prvním krokem. Zastupitelé mohou již v úterý 25. února ukázat, jak moc jim na vlastních lidech záleží. Budou mít jedinečnou šanci vrátit pozemky Harcovny do vlastnictví města, které pak mohou být nabídnuty obyvatelům za rozumnou cenu.

O co jde? V roce 2008 koupila areál Harcovny společnost Energoaqua a.s. za cenu 1122 korun za m2 za podmínek, že na vlastní náklady vybuduje inženýrské sítě a provede ve smlouvě specifikovanou výstavbu obytných domů. To vše do 31. prosince 2015.

Tento termín zřejmě nebude dodržen. Na úterním zastupitelstvu se bude probírat dodatek ke smlouvě, na základě kterého se má tento termín posunout minimálně o dva roky a navíc má změkčit některá ustanovení. V textu původní smlouvy, kterou pan Havelka zastupující společnost Energoaqua a.s. podepsal, je totiž ustanovení, podle kterého pokud nabývající závazku nedostojí, vyúčtuje mu město penále ve výši 50 % kupní ceny a za cenu odhadní pozemky vykoupí nazpět do svého vlastnictví. Aktuální cena pozemků v této konkrétní lokalitě se pohybuje podle znaleckých odhadů přibližně ve výši 750 korun za m2. Penále by činilo zhruba 6 milionů korun.

Kdyby město trvalo na svém, dodatek nepodepsalo a vystavilo pokutu, je důvodné předpokládat, že mu pan Havelka vrátí pozemky nazpět. Počítejte nyní se mnou. Město od něj pozemky vykoupí řádově za nějakých 8 milionů korun. Proti tomu vyfakturuje 6milionovou pokutu. Získá tím krásné pozemky de facto za 2 miliony korun!

Proč by to město mělo udělat? Velkým problémem Rožnova je neustálý odliv mladých rodin do okolních obcí, kde si za 350-600 korun za m2 kupují pozemky. Na nich si staví rodinné domky, v těchto obcích si hlásí trvalé bydliště, tam začínají platit daně. Ale oni i jejich děti pak nadále konzumují veškerý servis, který poskytuje město Rožnov. Ten je vesměs dotován z peněz, které město získává z daní obyvatel. Toto je ideální příležitost, jak věci změnit a nabídnout nějakým 15 rodinám z Rožnova, aby si na Harcovně mohly pořídit pozemek za stejné peníze jako například v sousedních Viganticích a postavit si na takřka ideálním místě dům. Lze tak zabránit tomu, aby se do budoucna stalo z Rožnova město duchů či důchodců.

Získat tyto zajímavé pozemky zpět do vlastnictví města je důležité. Mladé rodiny jsou v současné době odkázány pouze na developery, kteří v Rožnově drží nesmyslné ceny, přičemž reálná cena je úplně jinde. Tohle je jedinečná možnost, jak může současné vedení napravit pochybení minulého vedení města pod taktovkou Jaroslava Kubína.

Pěvně doufám, že paní Vičarová, která kandidovala v rámci parlamentních voleb za ANO, převzala rétoriku pana Babiše, který tvrdí, že každý politik se má chovat jako správný hospodář. A toto je přesně bod, u kterého předpokládám podporu paní Vičarové v tom smyslu, že odmítne dodatek se společností Energoaqua a.s., protože takto by se město jako správný hospodář rozhodně nechovalo.

Apelujte, prosím, i vy na svého zastupitele v městském zastupitelstvu, aby v tomto případě v úterý hlasoval v zájmu obyvatel města, ne v zájmu soukromého investora.


Autor: Tomáš Hradil

Aktivní občan, kterému opravdu není jedno, jak vypadá město, kde žije.