Názor: Ze Spoláku knihovna, to asi ne …..

, aktualizováno: , autor:

Společenský dům, dále také jen Spolák a s ním i město Rožnov má zjevně na několik dalších let smůlu.

A to až do chvíle, kdy přijde někdo, kdo neschopné a všehoschopné kryptokomunisty z rožnovské radnice vypráší, zastaví pouštění žilou městskému rozpočtu a konečně to s koncepčním rozvojem města bude myslet vážně.

Spolák je už na první pohled, ale také i úředně historickým objektem regionálního, kulturně společenského významu. Navíc je jednou z mála skutečných dominant Rožnova, podobně jako je rožnovské náměstí, rožnovský kostel, areál Valašského muzea, městský park, protékající Rožnovská Bečva, Hradisko tyčící se nad městem, můžeme připočíst i novou rozhlednu a ještě bych přidal i průmyslový areál Tesly. Ale to je tak asi všechno.

Poblázněná 90 léta způsobila (tj. kdy lidovečtí rožnovští radní se snažili zbavit všeho, aby se nemuseli o nic starat), že Spolák se začal potácet z jedněch soukromých rukou do druhých. Každý si myslel a snažil se, jak na něm vydělá a zbohatne, jenže nikomu se to zjevně nepodařilo. A tak to šlo se Spolákem od desíti k pěti. Dnes je objekt zavřený, zeje prázdnotou a tiše chátrá, zatímco příslušní představitelé města si zřejmě poměřují pinďoury.

Je celkem k zamyšlení, proč se tak se Spolákem děje. Je to místně i v okolí známý velký kulturně společenský objekt, má ideální polohu v centru města, je v krásném parkovém prostředí, s krásným okolím, lidé kolem něj proudí sem a tam, turisté nevědí, kam by se kolem něj vrtli, …. . Co víc by si mohl jeho majitel a provozovatel přát? A přesto to nějak nejde.

Kde je zakopaný pes? V letité krátkozrakosti, přízemnosti a politikaření rožnovské radnice. Objekt s polohou, charakterem, významem a minulostí jako je Spolák, ten se nemůže pohnout kupředu a rozvíjet bez podpory rožnovské radnice a rožnovské politické scény. A protože ta na něj celá léta kašle, tak proto to se Spolákem vypadá tak, jak to vypadá.

Společenský dům (pokud mám trochu nějaké povědomí) vznikl historicky na daném místě jako městský lázeňský dům, otevřená kolonáda, .... . Je jedno, jak tomu budeme říkat, ale podstatné je, že se od počátku jednalo o otevřený společenský prostor pro širokou veřejnost. Byl nedílnou součástí centra města, parku v jeho okolí, ….., v blízkosti řeka, vznikající Valašské muzeum v přírodě ….. a všeho dohromady to vytvářelo a nebo mělo vytvářet harmonické lázeňské prostředí tehdy klimatických lázní v Rožnově.

Pokud někdo bude chtít Spolák zachránit (a bez podpory radnice to určitě nepůjde), tak by mu měl vrátit takový nebo podobný charakter, jaký měl na svém počátku. Vůbec není potřeba se vracet zrovna ke klimatickým lázním. Rožnov je stále ještě kulturním a hojně navštěvovaným turistickým městem, kterým proudí davy lidí jak v létě, tak v zimě. Jestliže město dnes za milióny obnovuje zmizelé historické altány v parku, staví sto let nepostavené rozhledny v lese nad městem, ...., tak pro dotváření a udržení charakteru města a podporu cestovního ruchu, by mělo Spolák vrátit nejširší veřejnosti a to ne jen té domácí. Investice do něj se zjevně  jednou vrátí ..... (např. kdo by kdy čekal, že se ze zastrčeného a rozpadajícího se pivovaru pod Kozákem stane široko daleko známý trhák v podobě Rožnovského pivovaru a pivních lázní ….).

Asi nejblíž něčemu takovému Spolák byl, když z něj v 90 letech tehdejší majitelé udělali podobný mini pivovar. Někomu se to sice moc nepozdávalo, ale do dneška to bylo skutečně asi to nejlepší, co z něj po revoluci kdo udělal. Bohužel, vlastnící to tenkrát zřejmě ekonomicky neustáli a nechtělo se jim dále čekat, jestli ze Spoláku budou ta zlatá vejde nebo nebudou. A od té doby je Spolák na šikmé ploše. Jede a jede. Kdo ví, kde se zastaví a jak to s ním dopadne.

Základem takového veřejného společenského místa musí být skutečně fungující občerstvení, gastronomie na odpovídající úrovni, která táhne lidi. A také prostor, na kterém nebo ve kterém se skutečně něco děje. Ale o to se musí někdo starat, protože samo se nic nedělá. Pokud se dnes někdo diví, že např. takový Včelín (spojený se Spolákem) „nějak jaksi" nevydělává, tak problém skutečně nebude ve Spoláku a Včelíně samotném ..... .

Nápad Tomáše Hradila (viz komentář k předcházejícímu blogu) udělat ze Spoláku městkou knihovnu je zjevně dobře míněnou snahou. Ale nejsem si tak úplně jistý, zda by to byla úplně ta nejlepší volba, protože charakter knihovny mně tak nějak nejde dohromady s tím, co jsem výše popsal.

Ale naopak naprosto souhlasím s Tomášem, že zase přestavovat a přistavovat stávající městskou knihovnu na protějším břehu řeky za nějakých 50 miliónů je bohapustá zhovadilost, rozhazování a maření veřejných prostředků. Je to bezohledný, egoistický, politicko lobbistický projekt určité skupiny lidí v Rožnově, bez ohledu na reálné potřeby města a efektivnost vynaložených investic.

Pro knihovnu dnes v Rožnově existuje xxx stávajících objektů (často dosud i neefektivně využívaných), ve kterých by knihovna mohla krásně plnohodnotně fungovat a plnit svou úlohu daleko lépe, než dnes v nějaké, byť před léty zrekonstruované rodinné vile.

Rožnovstí „Zdravotníci" zcela určitě začnou hned vyskakovat a budou křičet, že já zase podporuji stavbu Rožnovského kulturního centra, které naopak nechtějí oni. Není to tak úplně pravda, nepodporuji žádné „centrum", ten název se mně příčí. Ale Rožnov by měl mít univerzální, variabilní, multifunkční společenský sál pro 500 lidí, kde by se mohly konat společenské akce všeho druhu. Ten v Rožnově už po celá léta chybí. A takový sál není možné udělat jen tak z něčeho, co se dnes v Rožnově nabízí, ten se musí skutečně postavit.

Abych to nějak ukončil. Ze Spoláku se postupem času stalo zcela přirozeně politikum, které při dnešní politické konstalaci v Rožnově nemá na několik let řešení. Ale čas běží, za 3 roky bude v Rožnově zase před volbami. A nebo do té doby možná nějakého "kraďouska“ doženou a přijde někdo jiný.


Autor: Vlastimil Dorotík

V Rožnově jsem několik let bydlel, nyní již více než 20 let v sousedním Vidči. Rožnov pro mě není "něčím mimo", ale centrem celého regionu Rožnovska, do kterého spadá i místo mého současného bydliště. Proto vše, co se v Rožnově děje, se mně vždy nějak dotýká, mě to zajímá a činím si tak nárok se k tomu případně vyjádřit.