Nejlépe se žije v Praze, Zlínský kraj skončil osmý

, aktualizováno:

Praha je s přehledem nejlepším místem pro život v České republice. V porovnání s ostatními kraji vyniká především ve zdravotní péči, školství, infrastruktuře a mzdách. Oproti předchozímu ročníku si navíc dokázala polepšit v investicích určených na ochranu životního prostředí. Vynakládá na tuto oblast vůbec nejvyšší částku v přepočtu na obyvatele. I to přispělo k výraznému posunu v oblasti ekologie a životního prostředí z poslední příčky v roce 2016 na letošní šestou pozici. Praha se pyšní nejvyšším počtem lékařů a zubařů, lidé jsou nejméně nemocní, naděje na dožití je nejvyšší a je zde také nejvíce lůžek v nemocnicích. Vůbec nejnižší kapacity má ovšem v zařízeních pro seniory, což muže být v budoucnu problém. O atraktivitě pražských vysokých škol není pochyb, nejúspěšnější jsou také zdejší maturanti u státních zkoušek. Chybí zato dostatečné množství koupališť a bazénů, sportovních aktivit by si Praha zasloužila také více. Vedle životního prostředí je v Praze největší problém s bezpečností. Stane se zde nejvíce dopravních nehod a v objasněnosti trestných činů je zde policie nejméně úspěšná.

 

Zlínský kraj je ideální pro sportovní i kulturní vyžití

Zlínský kraj se muže pochlubit sportovně aktivními lidmi, skvělou atraktivitou kulturních akcí, i když těch by mohlo být o něco více. Láká také na koupaliště a bazény, kterých je v kraji v přepočtu na obyvatele vůbec nejvíce v celé České republice. Rodiče muže těšit, že školní třídy nejsou přeplněné a studenti jsou nadprůměrně úspěšní u státních maturit. Kriminalita je zde jedna z nejnižších v republice a region se vyznačuje nejvyšší volební účastí. Kraj má celkem dobrý počet lékařů, přestože jich, stejně jako zubařů, oproti minulému roku ubylo. Průměrná nemocnost je však velmi vysoká, nedostatečný je především počet lůžek v nemocnicích. Kraj má druhý nejvyšší podíl chráněných krajinných území, přesto na ochranu životního prostředí vynakládá velmi málo, navíc se investice oproti minulému roku výrazně snížily. S pracovními podmínkami to na Zlínsku není nejjednodušší. Mzdy i nezaměstnanost jsou podprůměrné, mladým se špatně shání práce. Vylepšuje to dlouhodobá nezaměstnanost, která obsadila druhé nejlepší místo.

VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2017

1.

Hl. m. Praha

2.

Jihočeský kraj

3.

Královéhradecký kraj

4.

Plzeňský kraj

5.

Liberecký kraj

6.

Karlovarský kraj

7.

Pardubický kraj

8.

Zlínský kraj

9.

Kraj Vysočina

10.

Jihomoravský kraj

11.

Olomoucký kraj

12.

Ústecký kraj

13.

Moravskoslezský kraj

14.

Středočeský kraj

 

Unikátní projekt MÍSTO PRO ŽIVOT srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Kraje se hodnotí z pohledu desítek kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost. Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 2 800 obyvateli všech regionů. Informace o projektu najdete na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.