Ochranáři budou úřadovat na Radhošti

, aktualizováno:
Ochranáři budou úřadovat na Radhošti

Na loukách na radhošťském hřebeni se desítky let nehospodařilo, a tak zarostly. Salamandr v minulém roce odstartoval projekt na záchranu a obnovu horských luk a pastvin.  

„Vloni jsme na hřebeni vyřezali některé stromy, které zarůstaly původní pastviny a bránily ve výhledech na blízké i vzdálené kopce," uvedla Barbora Krupová, manažerka projektu. V některých místech bylo potřeba vyřezat borůvčí, které se za ty roky, co se na Radhošti pravidelně nehospodaří, příliš rozrostlo a utlačovalo drobné rostliny. Borůvky letos na Radhošti ale určitě budou. Borůvčí se vyřezal jenom zlomek celkové rozlohy, a to hlavně na místech vzdálenějších od turistických cest.

V rámci projektu se taky pásly ovce. „Letos se na Radhošti páslo zhruba na pěti hektarech. Za příznivého počasí budeme dalších přibližně osm hektarů séct a uklízet," uvedla Barbora Krupová. Jak na hospodaření reagují rostliny a motýli pomáhají sledovat a vyhodnocovat odborníci. Výraznější změny ve složení rostlin můžeme čekat až ke konci projektu v roce 2018. Salamandr se bude na Radhošti pohybovat až do podzimu, protože musí uklidit ještě další louky na různých místech v Beskydech.

Práce probíhají v rámci projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který je podpořen z finančního nástroje Evropské unie LIFE.