Předvolební diskuze v režii města nebudou

, aktualizováno:
Předvolební diskuze v režii města nebudou

Gardaš svůj návrh představil na červnovém jednání zastupitelů. Debatu by měl zorganizovat městský úřad, resp. příspěvková organizace města. „Předvolební diskuze je formát spjatý s volbami všeho druhu a mohl by pomoci občanům města zorientovat se v nabídce kandidátů srozumitelnější formou než předvolební letáky. V minulosti na přípravě tohoto formátu pracovala Městská knihovna, považujeme tedy úkol za splnitelný podobnou cestou," uvedl Gardaš.

Předvolební debaty v minulosti v Rožnově už proběhly, tehdy bylo ale kandidujících subjektů mnohem méně, než se předpokládá letos. „Nejsem žádný mediální odborník, ale neumím si úplně představit, jak ta diskuze může smysluplně probíhat třeba mezi třinácti subjekty. Jestli to budou diskuze jako v televizi, kdy budou náhodně vylosovaní lídři stran proti sobě, nebo to bude v řadě za sebou a odpovídat budou na totožné otázky?" obával se Petr Jelínek (Strana zelených).

„Rád se zúčastním jakékoli politické diskuze, ale kdyby ji měl pořádat Městský úřad... To je děsivá představa! Neumím si představit, že by pan Martinák jako tajemník úřadu řídil naši politickou diskuzi," řekl Jiří Brož (TOP 09).

Podle jiných zastupitelů ale vůbec nemá smysl nad něčím podobným uvažovat. „Stejně jako není úkolován Úřad vlády, aby organizoval diskuze před parlamentními volbami, postrádám jakékoli logické vyústění, že by to měl dělat Městský úřad. Myslím si, že Spektrum Rožnovska určitě dá prostor, nebo mělo by dát prostor všem politickým subjektům, které budou kandidovat, a tím by této povinnosti mělo být učiněno za dost," nechal se slyšet Daniel Drápala (KDU-ČSL).

S tím souhlasí i starostka Rožnova Markéta Blinková. Podle ní je role úřadu jiná. „Naší povinností je postarat se o to, aby komunální volby, stejně jako všechny ostatní volby, proběhly hladce a v souladu se všemi právními předpisy. Předvolební diskusi kandidátů do městského zastupitelstva může organizovat jakákoliv organizace nebo jednotlivec, který se chce podobné role ujmout. A považuji za vhodné, aby tato organizace nebo jednotlivec nebyl žádným způsobem spjat s vedením města nebo městského úřadu."