Rozhledna na Velkém Javorníku má ocenění

, aktualizováno:
Rozhledna na Velkém Javorníku má ocenění

Výstavba rozhledny na Velkém Javorníku je aktivitou státního podniku Lesy České republiky, který se zaměřuje na podporu a rozvoj veřejně prospěšných funkcí lesů. Průběžně ji realizuje v rámci „Programu 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR". Projekt získává pozitivní ohlasy a významná ocenění od zástupců odborné i laické veřejnosti. Mezi taková ocenění se řadí rovněž Cena cestovního ruchu udělovaná obecně prospěšnou společností Destinační management turistické oblasti Beskydy – Valašsko.

„Tu na konci března získala rozhledna na vrcholu Velkého Javorníku v Moravskoslezských Beskydech, kterou za 3,6 milionu korun vybudovaly a loni v srpnu slavnostně otevřely právě Lesy ČR. Rozhledna získala ocenění jako nejlepší regionální turistický produkt roku 2013," uvedl tiskový mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

„Uděleného ocenění si velmi vážíme. Je důkazem, že naše rozhodnutí rozhlednu obnovit bylo správné. Novou rozhlednu vítají nejvíce turisté, kteří se od loňska na Velký Javorník vydávají v ještě početnějších zástupech než v minulosti," poznamenává ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek Místek Jiří Silvestr, který zároveň upozorňuje na vznikající starosti lesníků souvisejících s provozem rozhledny: „Ač je to pro nás zcela nepochopitelné, setkáváme se i u tak významného díla ze strany některých neukázněných návštěvníků s vandalismem. Reálnou ukázkou takového jednání jsou poryté a počmárané trámy nebo vylomené vstupní dveře. Většina lidí si však rozhledny váží a pravidla platného provozního řádu dodržuje. Doufáme, že vandalských činů bude ubývat."

918 metrů vysoký vrchol Velkého Javorníku se nachází nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm v Moravskoslezském kraji, kousek od hranice se Zlínským krajem. Na něm stojící, téměř 26 metrů vysoká vícepatrová rozhledna s ocelovými kotevními prvky je pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl. Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby. Díky nové rozhledně se výrazně zlepšil a zatraktivnil výhled do okolní nádherné krajiny – dohlédnout se dají třeba nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd – Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť a Podbeskydská pahorkatina s Palkovickými hůrkami, Červeným kamenem, Ondřejníkem a nápadným vrcholem Kotouč u Štramberka. Dolů do údolí se naskýtá pohled do Frenštátské brázdy a dále na Moravskou bránu a Ostravskou pánev. Za příznivé viditelnosti jsou vidět za Oderskými vrchy i Jeseníky s Pradědem.

„Program 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR je dokumentem, jehož prostřednictvím Lesy ČR například obnovují a udržují turistické cesty, naučné stezky, odpočinková místa, studánky, kulturní památky nebo realizují opatření na ochranu biologické rozmanitosti v lesích," dodal tiskový mluvčí LČR.