Rožnov chce zřídit nízkoprahové centrum

, aktualizováno:

V rámci střednědobého plánu Zlínského kraje na rozvoj sociálních služeb na rok 2018 je navržena kapacita nového nízkoprahového centra pro děti a mládež pro mikroregion Rožnovsko.

„Jsme moc rádi, že se podařilo přesvědčit Zlínský kraj o potřebnosti centra pro děti a mládež v Rožnově a získat tak na jeho budoucí provoz finance. Teď musíme najít vhodné prostory," uvedl místostarosta Rožnova Jan Kučera na úvodním setkání s jedním z poskytovatelů těchto služeb, Charitou Valašské Meziříčí. Na setkání byli přítomní pracovníci radnice i zástupci dalších organizací informování o fungování nízkoprahového centra ve Valašském Meziříčí.

„Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež je sociální služba poskytovaná dětem v rozmezí od 6 do 26 let a podstatou této služby je primárně to, aby děti a mládež řešili svůj problém, který v životě mají. A je to doprovázeno smysluplnou náplní volného času, která má i edukativní charakter," uvedla pracovnice Charity Valašské Meziříčí Naděžda Gilarová.

„Cílovou skupinou jsou děti s problematickým rodinným zázemím, které z ekonomických, sociálních či jiných důvodům nemají možnost trávit volný čas doma nebo v kroužcích či jinak organizované formě. Často pak tráví část na ulici a je tu riziko vzniku problémového chování a nevhodných projevů právě u této nejohroženější věkové skupiny," doplnil místostarosta Kučera s tím, že služba nízkoprahového centra je šitá na míru potřebám klienta a je plně anonymní.

„Zaručena je absolutní anonymita dětí, kdy je pracovníci centra znají pouze pod přezdívkou a mnohdy ani rodiče, pokud si to dítě nepřeje, často nevědí, že jejich potomek tuto službu využívá," řekla Naděžda Gilarová

„Takto vzniklá nová služba podá pomocnou ruku dětem, které nemají dobré rodinné prostředí a zázemí. Věřím, že budeme moci nabídnout možnou cestu, která děti a mládež může vyvést z určitých osobních či rodinných problémů," uzavřel jan Kučera.


Autor: