Rožnov poprvé v historii udělil Cenu města a Cenu starosty města

, aktualizováno:

Město Rožnov pod Radhoštěm v rámci slavnostního setkání zastupitelů udělilo v pátek 3.11.2017 poprvé v historii Cenu města a Cenu starosty města.

„Cenu města na základě rozhodnutí zastupitelstva města obdržel pro rok 2017 spisovatel a publicista Richard Sobotka a akademický malíř Miloš Šimurda. Jsem moc rád, že jsme právě těmto dvěma známým osobnostem mohli uvedené ocenění předat a současně tímto způsobem poděkovat za jejich skvělou celoživotní práci," uvedl starosta Rožnova Radim Holiš.

„Richard Sobotka odvedl ve svých knihách velký kus práce na uchování paměti místa, kterou sesbíral nejen v Rožnově, ale i na přilehlých kopcích. Je to činnost nedocenitelná a jeho nasazení nejen při psaní vlastních knih, ale i v redakční radě malých tisků, je pro nás jako město velmi důležitá. S panem Sobotkou jsem měla letos možnost pracovat na vydání Historického Spektra a i tento tisk by bez jeho přispění vznikl jen těžko. Sama za sebe tak oceňuji, že se Richard Sobotka rád aktivně zapojí do všech aktivit, které se obracejí k historii města Rožnova pod Radhoštěm a vždy má čím přispět," řekla místostarostka Rožnova Kristýna Kosová

„Miloš Šimurda svou prací obrovsky obohatil náš region, ale je také výrazným morálním vzorem. Smekám před jeho činorodostí a životní vitalitou," poblahopřál oceněnému malíři místostarosta Jan Kučera

Spisovatel a publicista Richard Sobotka se narodil v roce 1935 v Zašové. Vystudoval gymnázium ve Valašském Meziříčí a velkou část profesního života strávil v Tesle Rožnov. Má na svém kontě desítky knih, publikoval mimo jiné v časopise Červený květ v Ostravě nebo v podnikovém časopise Elektron Tesla Rožnov.

Akademický malíř Miloš Šimurda se narodil v roce 1924 ve Frenštátě p.R. Po studiu na gymnáziu ve Frýdku-Místku studoval obchodní akademii a následně Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě a mozaiku v italské Raveně. Pracoval v Ostravě (ve spořitelně) a následně v rožnovské Loaně v propagačním oddělení.

Zajímal se o mozaiku a byzantské umění, ve svých obrazech ale zachycuje i rodný kraj stylizovaný do poetické polohy.

Cenu starosty města obdržel na základě rozhodnutí rady města Český svaz žen – Spolek rožnovských žen. Ocenění si z rukou starosty Rožnova Radima Holiše převzala předsedkyně spolku Marie Rethyová.

„Za cenu samozřejmě moc děkujeme. Je určena nejen vedení spolku, ale všem našim členkám, které se podílí na řadě akcí a aktivit, které děláme. A není nás málo. V současné době má Spolek rožnovských žen více než dvě stovky čelenek," poděkovala za cenu Marie Rethyová.

Spolek Rožnovských žen je samosprávná nepolitická, nezisková organizace, jejímž cílem je prosazování postavení žen a jejich potřeb formou vzdělávacích programů, poradenství, pomoci v sociální, humanitární oblasti, uspokojování kulturně společenských zájmů členek, jejich rodin a veřejnosti. Spolek vznikl v roce 1976 a má za sebou již celých 41 let existence. O různorodosti členské základny nejlépe svědčí věková skladba žen pohybující se od 27 do 90 let. Spolek sdružuje 210 žen různého vzdělání, zaměstnání, náboženství nebo zájmů.  Je největší organizací ČSŽ v ČR. Spolek rožnovských žen je ryze dobrovolnickou organizací.


Autor: