Sankce 2,7 milionů potvrzena, opozice je přesvědčena o zmanipulovaném výběrovém řízení

, aktualizováno:

Výbor regionální rady potvrdil návrh Úřadu regionální rady na snížení dotace na projekt Jurkovičovy rozhledny kvůli nedostatkům ve výběrovém řízení. Město se chce penále za každou cenu vyhnout. Podle názoru některých zastupitelů má policie důkazy o zmanipulování zakázky, a tak by se nemuselo jednat o pokutu konečnou.

 

2,7 milionu – další pokuta za rozhlednu

„Odvolávat se nebo rozklad podávat budeme. Chceme využít všechny možné kroky, protože pokud jsme přesvědčeni, že zadávací řízení proběhlo z naší strany v souladu se všemi platnými předpisy a zákony a pochybil někdo jiný, jsem hodně proti tomu, aby na to doplatilo město,“ uvedla starostka města Markéta Blinková (ODS) s tím, že žaloba byla podána na společnost Justitia s.r.o., která výběrové řízení pro město administrovala.

„Kdysi jsem psala, že Jurkovičova rozhledna nikdy nenabude klidu. Její základ byl postaven na nekoncepčnosti, špatném projektování a neskutečně hloupému dojmu, že si někdo postaví pomník. Společnost Justitia je pouze bílým koněm pro krytí výsledků výběrových řízení. Má však asi smůlu,“ zhodnotila situaci Libuše Rousová (SNK ED).

„V budoucnu by se mělo město při výběru zprostředkovatelských agentur také zajímat o to, zda je daná společnost pojištěna na plnění za způsobené škody a zajímat se o jmění daných společností. Vzhledem k tomu, že společnost Justitia má základní jmění 100 tisíc korun a v Obchodním rejstříku nezveřejňuje své účetní závěrky od roku 2003, nejde říci, zda bude město ve vymáhání nároku úspěšné,“ konstatovala jiná opoziční zastupitelka Drahomíra Koňaříková (VV).

Téma rozhledny otevřel na minulém zasedání bývalý zastupitel Tomáš Hradil (VV). Ten uvedl, že městu hrozí vrácení celé dotace a navíc sankce ve stoprocentní výši. Celkem by tedy město podle něj mohlo přijít až o 17 miliónů korun.

„Úřad Regionální rady už jednou rozhodl o krácení dotace. A já nevím, jestli budou reflektovat na nějaké rozhodnutí policie a jestli to budou znovu prověřovat. Policie řeší trestní odpovědnost při zadávání zakázky, Úřad Regionální rady se opřel o rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. To jsou dvě rozdílné věci. Některá média a někteří lidé toho ví daleko více než my, což je zajímavé,“ neuměla potvrdit ani vyvrátit Hradilovu domněnku starostka.

 

Rozhledna pod skanzen?

Hradil je zatím liknavým přístupem města k problému zklamán. Sám navrhuje, aby město začalo vyjednávat s Valašským muzeem o převodu rozhledny do jejich správy a dotaci dobrovolně vrátilo. „Tím by se mohlo město vyhnout hrozící pokutě ve výši 8 milionů korun. Přijde mi, že se zastupitelé dostatečně nesnaží najít vhodné řešení. Mně osobně se tohle jeví jako dobré řešení, avšak nedisponuji dostatkem informací k tomu, abych mohl říci, že je to to nejlepší,“ informoval Hradil a dodal: „To, že donutili pana Vychodila, který dle mého názoru na této korupční kauze profitoval, odejít, je pěkné, ale to je jen první krok. Jako občana mě bude opravdu bolet, když dojde k finanční ztrátě, protože to bude definitivně znamenat snížení rozsahu financí pro občany města. Jsem navíc přesvědčený o tom, že občanům města rozhledna neslouží.“

Případných dalších sankcí se naopak neobává Ivo Jelínek (SNK ED), podle kterého je město platit nebude. „Exmístostarosta zašitá kapsa Alois Vychodil přeci mnohokrát prohlašoval, že Jurkovičova rozhledna nebude stát městskou pokladnu ani korunu. Předpokládám tedy, že své chlapské slovo dodrží a pokud by město nějakou pokutičku za rozhledničku nakonec obdrželo, jakožto asi obdrží, tak to zaplatí ze svého účtu. Za ty roky, co byl na radnici, bude mít naspořeny miliony, které nemá šanci utratit. Proč by tedy peníze nevrátil městu,“ poznamenal ironicky opoziční zastupitel.

 

Zakázka byla řízena z jednoho počítače

O tom, že se policejní oddělení hospodářské kriminality v současné době o rozhlednu zajímá, není větších pochyb. „Policie prověřuje okolnosti zadání veřejné zakázky pod označením Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm na základě skutečností zjištěných v rámci nabídek jednotlivých uchazečů,“ potvrdila Lenka Javorková, tisková mluvčí okresní policie.

Podávat vysvětlení v této věci byl i Hradil, který roušku vyšetřování poodkryl. „Výslech směřoval k tomu, jestli nevím, kdo byl osobou, která to v pozadí řídila. Získal jsem informace, ze kterých je zřejmé, že výběrové řízení bylo organizováno z jednoho místa, z jednoho počítače. Policii se podařilo zajistit počítačovou stopu,“ sdělil staronový předseda rožnovských VV.

 

Rozhledna nebo chodník?

Podle starostky je veřejnost masírována informací o tom, že město rozhlednu postavilo na úkor jiných, pro občany důležitějších věcí. „Šlo o účelovou dotaci z podpory cestovního ruchu pro oblast Rožnovsko. Z toho bychom nikdy žádný chodník neopravili. Jsem ráda, že návštěvníci vnímají Rožnov jako město, které jde dopředu, co se týče oprav, zateplování. Jsme připravení na dopravní projekty, které jsou nesmírně složité z toho důvodu, že často musí být v součinnosti s krajem či státem. Ale musíme čekat na vhodnou výzvu, to neovlivníme,“ připomněla Blinková.

„My dobře víme, že prostředky nešly použít jinak, než na zbudování rozhledny. Nicméně jakýsi tým na radnici se místo toho, aby intenzivně pracoval na čerpání dotačních titulů právě na ty chodníky nebo něco jiného, věnoval rozhledně a ne tomu, co občané reálně potřebují,“ zareagoval Hradil.

Jurkovičova rozhledna byla v této sezóně veřejnosti otevřena 15. dubna. V jejím okolí byly na přelomu roku vykáceny stromy, které bránily výhledu z plošiny. V loňském roce ji i přes tento nedostatek navštívilo 18 tisíc lidí.