Skanzen zve na Valašku i Muzejní noc

, aktualizováno:
Skanzen zve na Valašku i Muzejní noc

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška se uskuteční v areálu Dřevěné městečka ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm od 7. do 9. června. Součástí festivalu je 14. ročník přehlídky skupin historického šermu. Vstup na akci je zdarma od 7. 6. od 17.00 do 9. 6. do 17.00 do areálu Dřevěného městečka. Akce se koná pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase, ministra obrany ČR Vladimíra Picka, hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Petra Pavla. Hlavními pořadateli jsou Armáda České republiky, Agentura personalistiky AČR a Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ. Spolupořadateli jsou Zlínský kraj, město Rožnov pod Radhoštěm, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Folklorní sdružení České republiky a Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno.

„Slavnostní zahájení festivalu proběhne v pátek od 19.00 v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka za účasti souboru ONDRÁŠ a Čestné stráže AČR. Již v dopoledních hodinách se uskuteční promítání divadla pro děti rožnovských škol s názvem „O Herbiánovi" v podání brněnského divadla Dráček. V sobotu 8. června se mohou návštěvníci těšit například na koncert Vojenské hudby Olomouc a roztančené rožnovské náměstí. V areálu muzea bubenická show, přehlídka skupin historického šermu, přehlídky dětských zpěváčků a tanečních souborů. Zpestřením programu bude exhibiční vystoupení jednotky Čestné stráže AČR. Závěrečný den v areálu muzea se ponese v duchu ukázek výcviku a historických bojových scén. V rámci doprovodného programu festivalu mohou návštěvníci v sobotu od 15.00 do 19.00 a v neděli od 10.00 do 13.30 obdivovat volná animační a prezentační vystoupení zúčastněných folklorních souborů a cimbálových muzik. V areálu Dřevěného městečka proběhne i ukázka táborového života v historickém ležení", uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Rožnovská valaška je prvním ze čtyř folklorních festivalů, které se v průběhu letošního roku budou konat v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Dalšími jsou Rožnovské slavnosti (5. – 7. 7. 2013), Romská píseň (27. 7. 2013) a Jánošíkův dukát (2. – 4. 8. 2013).

Muzejní noc ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se uskuteční v sobotu 8. 6. 2013 v rámci 20. ročníku Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská valaška (7. – 9. 6.). V rámci tohoto festivalu budou návštěvníkům zdarma zpřístupněny objekty v areálu Dřevěného městečka do 23.00. Návštěvníci areálu si tak budou moci vychutnat vystoupení například folklorního souboru Vršatec z Dubnice nad Váhom, koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš a jeho hostů či si zatančit mezi valašskými chalupami za doprovodu zúčastněných souborů. To vše dle programu festivalu.

Festival muzejních nocí se v České republice koná již podeváté. V letošním roce se uskuteční od 17. května do 8. června. V České republice je do festivalu zapojeno 140 měst a 312 institucí, ze Zlínského kraje je to 9 subjektů. Akci koordinuje Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem.

Více informací, včetně jednotlivých zúčastněných subjektů z ČR, je k nalezení na www.muzejninoc.cz.