V Rožnově slavnostně přejmenovali novou ulici – ulici Maria Kotrby

, aktualizováno:
V Rožnově slavnostně přejmenovali novou ulici – ulici Maria Kotrby

 „Je zřejmé, že Rožnov má své hrdiny. Je mi líto, že jsem Maria Kotrbu nepoznal osobně, ale podle vašeho vyprávění to byl velmi zajímavý člověk,“ vítal návštěvníky happeningu starosta Rožnova Radim Holiš.

Na významného umělce zavzpomínala také místostarostka města. „Poprvé jsem se s tvorbou Maria Kotrby setkala v jedenácti letech, když nás paní učitelka ZUŠ zavedla do jeho ateliéru. Dodnes si pamatuji vůni barev a keramiky. Dnes pro mne sochy Maria Kotrby ohraničují jak samotné město Rožnov, tak i širší humna, protože když se vracíte cestou z Brna přes Olomouc, potkáte nejprve sochu svatého Kryštofa a pak plastiku Dobrého pastýře,“řekla místostarostka města Kristýna Kosová.

Na profesora Maria Kotrbu zavzpomínali také jeho blízcí přátelé. „Měl jsem to štěstí, že jsme byli s Mariem Kotrbou velmi blízcí kamarádi. Mario Kotrba není jen nějaký regionální umělec, ale je to opravdu klenot vašeho města. Mario Kotrba vždy byl velkou osobností a je i sochařem nejvyšší sochařské úrovně,“řekl Jiří Plieštik, akademický sochař, designér, fotograf a básník.

Na Maria Kotrbu vzpomněl také akademický malíř Oldřich Tichý. „Znali jsme se s Mariem od 15 let. Začínali jsme spolu na střední škole, pak na akademii. Co asi by Mario řekl, že se jednou bude po něm jmenovat nějaká ulice? Vím to, a mohl bych doslova citovat jeho slova – poslal by mne do háje. Takhle jsme ho znali. Tento akt s pojmenováním ulice jeho jménem je výraz úcty a projev pocty osobnosti a člověku, který ve svém oboru dosáhl maxima. Mario Kotrba se naprosto nesmazatelně zařadil na českou výtvarnou scénu a tam zůstane navždy,“ konstatoval Oldřich Tichý.

Přejmenování ulice bylo také derniérou umělcovy výstavy Marius Kotrba 60, která se konala od konce srpna ve velkém sále Brillovky v Rožnově pod Radhoštěm. Kurátorka Iva Mladičová výběr vystavených děl citlivě přizpůsobila specifickému charakteru místa. Sochy ze sádry a velkoformátové obrazy souzněly s přítomnou syrovostí cihlovo-betonové architektury. „Výstava se setkala s velkým zájmem širší veřejnosti a žáků rožnovských škol. To, že si výstavu přijde prohlédnout více než tisíc návštěvníků, jsme opravdu nečekali,“ dodal Jakub Sobotka, ředitel pořádající TKA kulturní agentury.

Nová ulice Maria Kotrby byla doposud nepojmenovanou ulicí spojující ulici Bezručova a 5. května a označovaná historicky jako ulice Hřbitovní. Návrh na pojmenování podali letos v dubnu Ing. arch. Karel Janča a Jiří Študent


Autor: