VIDEO: Rysa Ludvíka odepnutí obojku nevyvedlo z míry

, aktualizováno:

Rys Ludvík, který byl v červenci 2012 odchycen Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR, v rámci projektu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“ je již bez telemetrického obojku. Projekt realizuje ČSOP Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm.

Během letošního dubna došlo k výpadku zasílání SMS zpráv se souřadnicemi. Veškeré informace od operátora i výrobce obojku však směřovaly k tomu, že by obojek měl normálně fungovat. Bylo tedy nutné dohledat Ludvíka v terénu a pomocí radiové antény zkusit ověřit aktuální stav a zjistit příčinu problému s obojkem. 

V okamžiku vyhledání oblasti, kde se rys nacházel, bylo zřejmé, že se jedná o problém s baterií. Obratem bylo tedy rozhodnuto, že je potřeba provést odpojení obojku. Ludvíkův telemetrický obojek byl opatřen tzv. drop-off mechanizmem, který umožňuje rozepnutí obojku „na dálku“, resp. vysláním signálu prostřednictvím antény a speciálního zařízení. Zvíře tedy není nutné opětovně chytat, uspávat apod. „Na dálku“ ovšem znamená v členitém terénu vzdálenost menší než 100 metrů. V praxi je tedy potřeba pomocí několika antén najít konkrétní porost, kde je rys ukrytý. To je poměrně náročný úkol.

Po vyslání signálu k rozpojení obojku se musí ověřit, zda k rozpojení skutečně došlo. Je tedy nutné jít za signálem obojku – pokud se signál nebude vzdalovat, byla akce úspěšná… A úspěšná skutečně byla a to hned dvakrát. Spolupracovníkovi projektu se totiž podařilo rysa po odpojení obojku náhodně natočit na video a je zřejmé, že Ludvíka rozepnutí obojku příliš nevyplašilo.  Rys vylezl z mladého porostu na pařez a rozespale se rozhlížel. V porostu byl následně dohledán i rozepnutý obojek.


Autor: