Vytočte 156, dovoláte se do Valašského Meziříčí

, aktualizováno:

Pokud žijete v domnění, že podobně jako v drtivé většině dalších měst se při vytočení čísla 156 na území města dovoláte na služebnu Městské policie (MP) v Rožnově, pak jste na omylu. Strážníkům se sice dovoláte, ale pouze těm ve Valašském Meziříčí. Město věc dlouhodobě řeší s O2 Teléfonicou, poskytovatel si ale s problémem neumí poradit.

Na problém upozornil na posledním zasedání zastupitelstva Jaromír Koryčanský (KDU-ČSL). „Když potřebujete městskou policii, jaké číslo budete volat? Všichni by řekli 156. Spousta občanů neví, že na toto číslo se ale nedovolá. V tom okamžiku, kdy potřebují pomoc strážníků a mají vytáčet nějaké šestimístné číslo, tak si myslím, že je to problém. Jako zastupitelé bychom se měli snažit, aby se kterýkoli občan nebo návštěvník Rožnova při vytočení 156 dovolal na Městskou polici jako je to obvyklé v Brně, Ostravě, kdekoli,“ vyzval Koryčanský.

Jde přitom o problém, který se řeší několik let. Rožnovská MP na to upozorňuje také na svých internetových stránkách. „Problém řešíme už asi pět let s O2 Teléfonicou, která má na starosti pevné linky. Každé toto tísňové volání je podružené klasické pevné lince. Opakovaně žádáme O2, ale nejsou schopni vytvořit nad Rožnovem buňku, která by při vytočení čísla 156 z mobilu v Rožnově směřovala na Městskou policii. Děje se to, že když tady někdo vytočí 156, dovolá se do Valašského Meziříčí,“ potvrdil ředitel rožnovské policie Daniel Vašut.

Podle šéfa valašskomeziříčských strážníků Ivana Kadory se zmatení lidé z Rožnova dovolají na jejich služebnu několikrát do týdne. Lidé se v takovém případě nemusí obávat, že by strážníci požadovanou službu neposkytli. Mezi oběma městskými policiemi funguje v tomto ohledu spolupráce.

„Naše dozorčí služba zpravidla oznamovatele informuje o možnosti podat oznámení na pevnou linku MP Rožnov a následně učiní předání oznámení dozorčímu MP v Rožnově. Někteří oznamovatelé odmítají na MP Rožnov dále volat a trvají na tom, aby oznámení předal náš dozorčí, což vždy učiníme. Zde však vyvstává problém s popisem místa události s ohledem na místní neznalost města Rožnova strážníky MP Valašské Meziříčí. Pokud oznamovatel zanechá u našeho dozorčího kontakt, je předán dozorčí službě MP Rožnov pro usnadnění komunikace,“ popsal Kadora, jak ve Valašském Meziříčí s oznámeními z Rožnova nakládají.

Starostka města Markéta Blinková (ODS) potvrdila, že problém řeší. „Zejména pro starší lidi je určitě jednodušší vytočit 156 než někde v poznámkách hledat šestimístné číslo na pevnou linku či mobil,“ uvedla starostka.

Řešení je ale zatím v nedohlednu. O2 Teléfonica prostřednictvím své mluvčí Blanky Vokounové přiznává, že zatím řešení nemá. V případě MP chybí centrální pracoviště linky, které zpravidla bývá v krajském městě. Takové pracoviště, např. linky 158 pak podle požadavku volajícího předá hovor na patřičnou služebnu v daném místě/městě nebo vyšle policisty přímo.

„U linky 156 Městské policie volání nejsou centralizována a nemohou být předávána na požadovaná pracoviště. Městská policie nemá kompetence zasahovat mimo svou vymezenou oblast. Rožnov a Valašské Meziříčí jsou od sebe cca 14 km vzdušnou čarou. Pokud jsou tedy takto dvě obce s Městskými policiemi blízko sebe, technicky není možné rozlišit, kam volání směrovat,“ vysvětlila Vokounová.

„Problém byl široce a dlouze projednáván s ČTÚ jako s tehdejším garantem číslovacího plánu. Na jednání bývali i zástupci ministerstev, městských policií atd.  Telefónica navrhovala spolu s ostatními operátory, aby MP používaly šestimístné číslo, např 157 XXX. Tím by se problém vyřešil. Od té doby však k žádné změně nedošlo,“ dodala tisková mluvčí.

Pokud Rožnované potřebují pomoc Městské policie a chtějí mít jistotu, že se dovolají, měli by si do svých mobilů zapsat telefonní čísla: 571 661 156 a 739 503 684.