Začíná filmový festival Jeden svět

, aktualizováno:

Od úterý 7. dubna do čtvrtku 9. dubna proběhne v Rožnově pod Radhoštěm 17. ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět.

„Rožnov je spolu s Uherským Hradištěm jediným městem ve Zlínském kraji, kde festival probíhá. Tradiční součástí festivalu jsou nejen odpolední představení pro širokou veřejnost, ale také dopolední projekce pro školy," uvedla ředitelka T klubu – kulturní agentury Lenka Vičarová.

Mottem letošního ročníku festivalu je výzva „Praskněte své bubliny", která směřuje k narušení předsudků a pohodlného nevědomí. V Rožnově pod Radhoštěm převzal nad festivalem záštitu starosta města Radim Holiš.

„Tématické rozpětí filmů, které budeme promítat je opět velké a přinášejí celou řadu otázek a přibližují množství problémů, o kterých mnohdy nemáme ve střední Evropě ponětí. Například snímek Podoba ticha, který promítneme po oficiálním zahájení, se věnuje genocidě v Indonésii, kde v 60. letech režim vyvraždil přes milion lidí. Druhým dokumentem, který bych doporučil, je film Bojovníci ze severu, který se nevěnuje historii, ale zcela aktuálnímu problému. Přináší příběh dánských potomků somálských rodičů, kteří se vydávají do Somálska bojovat v řadách radikálních islamistických skupin.  Součástí programu rožnovské části festivalu je také výstava o situaci v Azerbajdžánu, kterou vytvořilo sdružení Nesehnutí," popsal obsah festivalu Jeden svět jeho rožnovský koordinátor Pavel Jakubík.