Zastupitelé odmítli tibetskou vlajku

, aktualizováno:
Zastupitelé odmítli tibetskou vlajku

Akce „Vlajka pro Tibet" připomíná Čínou potlačené povstání Tibeťanů z roku 1959. „Tibetská vlajka je symbolem nesouhlasu s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě. Z tohoto důvodu vám předkládáme tento návrh a prosíme vás o souhlas s vyvěšením tibetské vlajky na budově městského úřadu," obrátila se místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) na kolegy v zastupitelstvu.

„Nemám nic proti symbolům, které zdůrazňují ochranu lidských práv. Těch symbolů ve světě může být ale hodně. Vezměte si Pinocheta v Chile a desetitisíce mrtvých. Vezměte si situaci na Ukrajině, vezměte si Islámský stát a nebezpečí, která hrozí. Já zrovna nevidím jako aktuální právě vyvěšení tibetské vlajky," uvedl Jaroslav Kučera (KSČM).

Obdobný názor zřejmě zastávají také někteří koaliční zastupitelé, kteří se v této věci zdrželi hlasování. Vyvěšení tibetské vlajky tak těsnou většinou neprošlo navzdory velkému přání místostarostky, která v průběhu hlasování dala svůj názor až příliš hlasitě najevo, když naskakující hlasy podpořila slovy „no tak", jak zachytily mikrofony.

Malou náplastí nejen pro Kosovou může být vyvěšení vlajky na budově Městské knihovny, kde pravidelně vlaje již od roku 2010. „Knihovnu považujeme za občanskou instituci, která mimo jiné slouží jako místo setkávání lidí s různými názory a ideami. Část občanů města si vyvěšení tibetské vlajky přála a pracovníci knihovny s připojením k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet" každoročně souhlasí," řekl ředitel knihovny Pavel Zajíc a doplnil: „Vyvěšením vlajky pro Tibet si připomeneme 56. výročí povstání Tibeťanů v Lhase, které bylo potlačeno čínskou armádou. Vnímáme symboliku vyvěšení vlajky především v kontextu s naší částí historie, kdy jsme přes 40 let žili v nesvobodném režimu. Tibetská vlajka zároveň symbolizuje nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě," uzavřel ředitel Zajíc.