Zdravá strava v rožnovských školách

, aktualizováno:
Zdravá strava v rožnovských školách

„Víme, že kvalita života a délka života je výrazně ovlivňována stravou. Proto jsme se rozhodli společně s vedoucími školních jídelen otevřít téma spolupráce na tvorbě kuchařky moderní, zdravé, ale i chutné stravy," vysvětlil záměr místostarosta Rožnova Jan Kučera.

Strávníky v jídelnách škol a školek zřizovaných městem nečeká šok, ale spíše postupné zpestření jídelníčku o moderní recepty. Školní jídelny budou zařazovat nově více jídel bez masa a obsahující moderní zdravé suroviny.

„Nejde o reakci na nějaký neuspokojivý stav. Naše jídelny fungují a kuchařky v nich jsou skvělé. Navíc nemají jednoduchou práci, protože u připravovaných jídel musí sladit chuť, nutriční hodnotu a samozřejmě také limity nákladů na jedno jídlo," uvedl místostarosta Kučera, podle kterého je potřeba rozšířit nabídku jídel i menšinové skupině strávníků.

„Problémem nejsou masitá jídla. Tam je systém dobře zaběhnutý a kuchařky mají kvalitní recepty. Vedoucí jídelen spíše jako problém označili množství kvalitních receptů vegetariánských a nebo pro děti, které mají alergii na lepek. A chceme do školních kuchyní dostat ve větší míře moderní zdravé suroviny, jako jsou například chia semínka, cizrna, quinoa a podobně. V těchto věcech vidíme prostor pro spolupráci. Proto jsme iniciovali setkání vedoucích školních jídelen, které si vymění své recepty a vznikne tak nová společně vytvořená kuchařka s recepty z uvedených druhů jídel a surovin," řekl Jan Kučera.

Koordinátorka iniciativy Hana Cábová upřesnila: „Každá škola a školka má za úkol dodat minimálně tři recepty na svačinku, polévku, hlavní jídlo nebo dezert a tak vznikne společná kuchařka. V prosinci pak budeme s odborným kuchařem sestavovat menu a 23. 2. 2017 bude den, kdy „Rožnovské jídelny vaří podle stejného jídelníčku".